Co to je pohoří?

Co to je pohoří?

Otevření světa pohoří: co to je?

Když se zeptáte běžného člověka, co je pohoří, možná vám odpoví, že je to prostě skupina hor. No dobře, to je povrchní odpověď. Pohoří je mnohem více. Měli bychom se zastavit a podívat se pod povrch, abychom pochopili, na co se díváme, když se díváme na pohoří. Jako táta hodně cestuji se svými dětmi, Klárou a Karelem, a vždy se snažím skutečně vysvětlit krásu a komplexitu toho, co vidíme.

Užasná geologie pohoří

Pohoří je kolosální dílo přírody, které je tvořeno miliony a miliony let geologického působení. Je to zkrátka morena horyček národy a kontinentů. Jsou to produkty kolosálních posunů a násilných deformací zemské kůry. A mluvíme zde o násilí na doslova kontinentální úrovni. Představte si, že dva pevninské štíty se střetávají a jejich frontální vzájemné stlačení způsobuje, že se zemský materiál zvedá do nebývalých výšek. To je neskutečná síla, která dokáže tvořit hory!

Různé typy pohoří: Víte, že existují?

Pohoří nejsou všechna stejná. Existuje několik typů pohoří, které jsou definovány tím, jak vznikly. Nejběžnější jsou vrásná pohoří, ojediněle se vyskytují i pohoří vulkanická a říční pohoří. Vrásná pohoří vznikají právě tím způsobem, který jsem výše popisoval. Když mezi sebou dva kontinenty soupeří, neúprosně se stlačují a vytvářejí ohromující hřebeny. Výsledkem jsou například Himálaje nebo Alpy.

Krátký výlet do historie a vývoje pohoří

Jestli vás fascinuje historie, pak vás bude jistě zajímat vývoj pohoří během milionů let. Příroda je neuvěřitelně trpělivý umělec. Vrásná pohoří například vznikají během stovek miliónů let. Představte si, jakou trpělivost musí mít příroda, aby vytvořila tak úžasná díla. Je to opět důkazem o nedoceněné velikosti naší planety. Možná si nyní uvědomíte, jaké to musí být pro naše děti být svědky takového vývoje. Když jsem jednou vzal Kláru a Karla na výlet do pohoří Vysokých Tater, bylo úžasné sledovat jejich údiv a nadšení nad tím, jak zdánlivě ničím neomezená a nesmiřitelná se může Země zdát.

Život v pohoří: Vysoce nad hladinou moře

V pohořích žijí neuvěřitelné ekosystémy, které se vyvinuly, aby přežily v těchto náročných podmínkách. Od rostlin, které se vyvinuly tak, aby přežily nízké teploty, silné větry a občasný nedostatek vody, až po zvířata, která se přizpůsobila životu na strmých svazích. Tyto ekosystémy jsou jako ostrovy unikátnosti ve světě přírody. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste si na výletech do hor všimli zvláštní floře a fauny, které tam vnímáte. Například při výstupech v Krkonoších jsem měl možnost pozorovat kamzíky, kteří suverénně skáčou po skalách, na kterých bychom my, lidé, měli problém se udržet.

Klima pohoří: Divoké, nevyzpytatelné a krásné

Pokud máte v plánu navštívit pohoří, je důležité pochopit, jak extrémní a proměnlivé může být jejich klima. Teploty tam kolísají z extrémního horka v letních měsících až po mrazivé zimy. Přesto, ačkoli se zdá, že mohou být nepříjemné, pohoří jsou jedny z nejkrásnějších míst na světě právě kvůli těmto extrémním podmínkám. Už vícekrát jsme se s dětmi v horách dostali do náhlého počasí, kdy se během chvíle změnila slunečná idyla v prudký déšť nebo dokonce krupobití. Stojí za to být připraven, ale také za to stojí, zažít tu krásu přímo.

Na závěr: Osobní pohled na pohoří

Pohoří jsou úchvatná, krásná a do jisté míry zastrašující místa. Ale jsou také místem, které v nás může vzbudit pocit pokory a úcty ke světu, který nás obklopuje. Když na výletě do hor stojíte na vrcholu kopce a díváte se na nesmírné rozlohy před sebou, uvědomíte si svoji drobnost a místo v kosmickém řádu věcí, který se zdá být tak nezměrný. Pak si už nejste jisti, zda stojíte na pevné zemi, nebo zda nejste ve skutečnosti pokorným návštěvníkem obřího, přirozeného chrámu nezměrného a nekonečného vesmíru. A právě to je pro mě to nejcennější na výletech do pohoří s Klarou a Karlem.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY