Kam na výšlap v Česku? Nejlepší turistické trasy a přírodní scenérie

Kam na výšlap v Česku? Nejlepší turistické trasy a přírodní scenérie

Hledáte inspiraci na výlet a chcete zažít krásy české přírody? Máme pro vás několik tipů na turistické trasy v různých koutech naší země, které vás určitě nadchnou. Začněme společně objevovat, kam vyrazit na výšlap a co si rozhodně nenechat ujít.

Národní park Šumava

Národní park Šumava je jedním z největších a nejznámějších chráněných území v České republice. Rozkládá se na ploše více než 680 kilometrů čtverečních a nabízí nespočet možností pro milovníky turistiky a přírody. Ti, kdo hledají klid od rušného městského života, zde naleznou nekonečné lesy, malebná rašeliniště a čistá horská jezera. Procházka tímto regionem je jako cesta do minulosti, kdy příroda vládla nad krajinou celým svým rozmanitým kouzlem.

Výšlapy po Šumavě nabízejí pohled na pestrou faunu a flóru. Naleznete zde mimo jiné ceněná stanoviště divokých zvířat, jako jsou rysi a orli. Pokud máte štěstí, můžete zahlédnout tetřeva hlušce, který je symbolem parku. Přes léto se můžete těšit na květeny, které kvetou v plné kráse, zatímco zimní sezóna promění krajinu do kouzelného království ledu a sněhu, ideální pro milovníky běžkování.

Jednou z nejpopulárnějších tras je ta vedoucí k Černému a Čertovu jezeru, což jsou ledovcová jezera s nadpozemsky průzračnou vodou. Tento výlet nabízí nejen malebné výhledy, ale i šanci strávit den obklopený tichem a čistým vzduchem. Další trasa, kterou byste neměli minout, je kolem řeky Vydra. Jde o nenáročnou, ale velmi malebnou stezku, která je ideální pro rodiny s dětmi.

Pokud se zajímáte o historii, určitě byste měli navštívit pramen Vltavy, který je jedním z nejvýznamnějších míst v parku. Toto místo také nabízí mnoho možností pro cyklisty, kteří si mohou užít jízdu po dobře označených cyklotrasách. Nedaleko pramene se nachází Modrava, malá obec, která funguje jako výchozí bod pro mnoho turistických tras.

Podle slov známého českého botanika Tomáše Svobody:

"Šumava není jen přírodní klenot, ale i živá učebnice, kde můžete poznávat historii a vývoj krajiny našich předků."
Šumava není jen o krásné přírodě, ale i o fascinujících příbězích lidí, kteří tady žili a stále žijí. Například návštěvu \

Krkonoše: Nejvyšší hory Česka

Krkonoše jsou jedinečné nejen pro svou výšku, ale i pro bohatství přírodní a kulturní rozmanitosti. Nejvíce známým vrcholem je Sněžka, která dosahuje výšky 1603 metrů a je nejvyšší horou České republiky. Nabízí fascinující výhledy a je cílem mnoha turistů po celý rok. Cesta na vrchol Sněžky může být výzvou, ale odměnou jsou dechberoucí panoramata a nezapomenutelný zážitek z přírody.

Turistické trasy v Krkonoších jsou různorodé a přizpůsobí se každému, ať už jste začátečníci nebo zkušení turisté. Jednou z nejpopulárnějších tras je ta vedoucí z Špindlerova Mlýna přes Labský důl a dále na hřeben Krkonoš. Vyrazíte-li z této známé turistické destinace, čeká vás několik krásných zastávek, jako jsou vodopády, horské louky a unikátní faunu a flóru.

V Krkonoších také najdete mnoho horských chat a restaurací, kde si můžete odpočinout a dát si něco dobrého. Nezapomenutelným zážitkem může být i přespání na některé z horských bóží, odkud ráno vstanete do čerstvého horského vzduchu a nádherných výhledů. Dále můžete navštívit některé z místních přírodních rezervací jako je známá Obří důl, kde se zachovaly původní ekosystémy, které jsou domovem mnoha vzácných druhů rostlin a zvířat.

"Krkonoše jsou klenotem mezi českými horami. Každá z jejich částí je plná tajemství a přírodních krás, které stojí za prozkoumání," říká Jan Kučera, známý český přírodovědec.

Ať už se vydáte na jednodenní túru nebo několikadenní putování, nezapomeňte se dobře připravit. Oblečte si pohodlné a vhodné oblečení, vezměte si dostatek vody a svačinu a nezapomeňte na mapu či GPS navigaci. Navíc Krkonoše nabízí skvělé možnosti pro zimní sporty, takže pokud jste milovníky lyžování nebo snowboardingu, určitě si přijdete na své.

Pro rodiny s dětmi je ideální malebná trasa z Janských lázní k Černé hoře. Tato tichá cesta vede přes lesy a louky, kde můžete narazit na vzácné druhy rostlin. Při putování určitě oceníte klid a pohodu, kterou tato oblast nabízí. Nezapomeňte také navštívit některé z přírodovědných expozicí, které jsou v Krkonoších hojně dostupné a poskytují užitečné informace o přírodní historii tohoto regionu.

Český ráj: Skalní města

Český ráj: Skalní města

Český ráj je skutečným rájem pro milovníky přírody a turistiku. Toto malebné území na severovýchodě České republiky nabízí fascinující výlety a úchvatné přírodní scenérie. Skalní města, která jsou hlavní atrakcí tohoto regionu, vás zavedou do světa, kde se můžete cítit jako v pohádce.

Skalní města Českého ráje, jako jsou Prachovské skály, Hruboskalsko, Příhrazské skály a Trosky, jsou chráněnými přírodními rezervacemi. Prachovské skály jsou nejznámější a nacházejí se nedaleko města Jičín. Toto skalní město je plné úzkých průchodů, malebných výhledu a tajemných zákoutí. Turistické trasy vedou mezi vysokými skalními věžemi a nabízejí skvělé možnosti pro fotografování.

Další fascinující místo je Hruboskalsko, které se nachází poblíž města Turnov. Tato oblast je známá svými impozantními pískovcovými věžemi a romantickými zámky, jako je Hrubá Skála a Valdštejn. V této oblasti můžete také navštívit známý symbol Českého ráje - zříceninu hradu Trosky. Dvě věže tohoto hradu, zvané Baba a Panna, se tyčí nad okolní krajinou a poskytují nádherné výhledy.

Příhrazské skály, které se nacházejí blízko Mnichova Hradiště, jsou méně navštěvované, ale právě to jim dodává jejich kouzlo. Tady si můžete vychutnat klidnější procházky mezi skalami a obdivovat unikátní geomorfologické útvary, jako je známá skála Mnich.

"Český ráj je jako velký přírodní park s množstvím tajemných koutů, které stojí za objevení," říká profesor Jiří Svoboda z Univerzity Karlovy, který se specializuje na geologii a ochranu přírody.

Pro milovníky historie a romantiky je hrad Kost dalším významným místem v Českém ráji. Leží uprostřed lesů a roklí a jeho majestátná věž dává tušit středověkou moc a význam. Na hradě se často konají historické slavnosti a trhy, které návštěvníky přenesou do doby rytířů a legend.

Tato oblast také není pouze o skalních městech a hradech. Na své si zde přijdou i cyklisté, horolezci a milovníci přírodního brouzdání. Oblast je posetá dobře značenými turistickými trasami a cyklostezkami. Pokud plánujete prodloužený víkend nebo rodinnou dovolenou, Český ráj je ideálním místem. Kromě přírodní krásy nabízí i různé možnosti ubytování od kempů po luxusní penziony.

Český ráj je proto ideálním místem pro všechny, kteří chtějí uniknout z ruchu města a nasát klid a krásu přírody. Nezapomeňte si sebou vzít dobrou obuv, dostatek vody a telefon s plně nabitou baterií pro všechny ty nádherné fotky, které si budete chtít pořídit.

Beskydy: Klidná příroda a rozhledny

Beskydy jsou jedním z nejklidnějších a nejkrásnějších míst v České republice. Mnozí turisté sem rádi jezdí právě kvůli nádherné přírodě a množství rozhleden, které nabízejí úžasné výhledy. Beskydy se rozkládají na pomezí Česka a Slovenska a jejich hlavní část tvoří Moravskoslezské Beskydy s nejvyšším vrcholem Lysou horou. Tento region je bohatý na lesy, louky a malebné vesničky, které tvoří ideální prostředí pro různé turistické aktivity.

Pokud máte rádi pěší turistiku, určitě si nenechte ujít výstup na Lysou horu. Tento vrchol je nejvyšším bodem Moravskoslezských Beskyd a jeho nadmořská výška činí 1 323 metrů. Trasa na Lysou horu je středně náročná, ale každý krok stojí za to. Na vrcholu budete odměněni panoramatickým výhledem na celé Beskydy a při dobré viditelnosti dohlédnete až k Tatrám. Na vrcholu se také nachází turistická chata, kde si můžete odpočinout a občerstvit se.

Dalším oblíbeným cílem turistů v Beskydech je Jurkovičova rozhledna na Javorníku. Tato dřevěná stavba, postavená v lidovém stylu, nabízí krásné výhledy na okolní přírodu. Rozhledna byla otevřena v roce 2012 a stala se jedním z nejnavštěvovanějších míst v regionu. Trasa na Javorník je nenáročná a vede krásnou přírodou plnou lesů a květin. Kromě výhledů si tu můžete užít klid a ticho, které je typické pro Beskydy.

Mezi další zajímavé rozhledny v Beskydech patří také rozhledna Velký Javorník a rozhledna Čarták na Soláni. Každá z těchto rozhleden má své kouzlo a nabízí jedinečné výhledy. Velký Javorník je známý svou kovovou konstrukcí a je vítaným cílem pro rodiny s dětmi. Na druhé straně rozhledna Čarták zaujme svým netradičním vzhledem a polohou, která umožňuje nádherné výhledy na Vsetínské vrchy.

Při návštěvě Beskyd nezapomeňte také na krásné přírodní rezervace a chráněná území. Mezi nejznámější patří například Přírodní rezervace Mionší, která je jedním z posledních původních lesů na našem území. V této rezervaci můžete obdivovat pralesní vegetaci, vzácné druhy rostlin a živočichů. Rezervace je přístupná pouze s průvodcem, což zajišťuje minimální dopad na životní prostředí.

Beskydy jsou také rájem pro cyklisty. Region nabízí mnoho cyklistických tras, které vedou krásnou přírodou a malebnými vesnicemi. Cyklistické trasy jsou dobře značené a vhodné pro všechny úrovně cyklistů. Pokud nemáte vlastní kolo, můžete si ho půjčit v místních půjčovnách. Jízda na kole je skvělý způsob, jak objevovat krásy Beskyd a zároveň si užít aktivní dovolenou.

Celkově jsou Beskydy ideálním místem pro ty, kteří hledají klid a krásnou přírodu. Ať už se vydáte na pěší túru, výlet na kole nebo prozkoumáte rozhledny, vždy vás čekají nezapomenutelné zážitky. Beskydy jsou skvělým místem pro rodiny, dvojice i jednotlivce, kteří si chtějí užít krásy české přírody.

Křivoklátsko: Lesy a hrady

Křivoklátsko: Lesy a hrady

Křivoklátsko, rozkládající se především na území Středočeského kraje, je oblast pokrytá hustými lesy a protkaná řekou Berounkou. Toto místo je bohaté na historii, přírodní krásy a především na hrady a zámky, které tvoří působivou kulisu pro výšlapy.

Nejznámější dominantou je hrad Křivoklát, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších královských hradů v naší zemi. Historie tohoto majestátního hradu sahá až do 12. století a každým rokem přitahuje tisíce návštěvníků. Během prohlídky můžete obdivovat nádherně zdobené sály, věže a úchvatné výhledy na široké okolí.

Pro milovníky přírody je Křivoklátsko rájem. Rozsáhlé lesy a přírodní rezervace nabízejí mnoho tras pro pěší turistiku. Jedním z nejoblíbenějších okruhů je stezka vedoucí kolem řeky Berounky, kde můžete spatřit vzácné druhy flóry a fauny tohoto regionu. Lesy jsou známé svou rozmanitostí a bohatstvím. Na jaře zde můžete obdivovat kobercové porosty sasanek a konvalinek, zatímco podzim sem přináší barevné Listové divadlo stromových korun.

"Křivoklátsko má jedinečné kouzlo, které spoutává návštěvníky svou atmosférou a přírodní rozmanitostí," píše cestovatel Jan Novák v magazínu Turistika.cz.

Pokud hledáte delší a náročnější výšlapy, doporučujeme prozkoumat trasu na Skryjská jezírka. Tento výlet vás vezme přes malebná údolí, kolem starobylých mlýnů a tajemných jezírek, obklopených hustými lesy. Cesta je ideální pro ty, kteří chtějí uniknout od civilizace a najít klidné útočiště v přírodě.

Tipy na výbavu

Pro takto náročné výšlapy je důležité mít správné vybavení. Doporučujeme kvalitní turistickou obuv, dostatek vody a energetické občerstvení, jako jsou sušené ovoce a ořechy. V lesích Křivoklátska často chybí mobilní signál, takže je rozumné mít s sebou tištěnou mapu a kompas. Během podzimu se může hodit teplá vrstva oblečení, protože večery bývají chladnější.

Křivoklátsko nabízí nespočet možností, jak strávit aktivní dovolenou nebo víkendový výlet. Kombinace bohaté historie, nádherné přírody a množství turistických tras dělají z této oblasti ideální cíl pro všechny, kdo chtějí objevovat krásy České republiky. Takže neváhejte, připravte si batoh a vydejte se na prozkoumání tohoto úžasného koutu našeho krásného kraje!

Podyjí: Údolí řeky Dyje

Údolí řeky Dyje, nacházející se v Národním parku Podyjí, je jedním z nejkrásnějších a nejméně dotčených míst v České republice. Rozkládá se na jihovýchodě moravské části země, nedaleko města Znojmo, a nabízí překrásné výhledy, hluboké lesy a malebné vinice. Toto místo je ideálním cílem pro turisty, kteří chtějí uniknout od ruchu měst a užít si krásy přírody.

Řeka Dyje tvoří přirozenou hranici mezi Českem a Rakouskem a její kaňon je domovem mnoha vzácných druhů rostlin. Mezi zajímavosti Podyjí patří například skalní vyhlídky, které nabízejí úchvatné pohledy na řeku a její meandry. Zde si opravdu můžete užít chvíle pohody a klidu, když se budete kochat scenériemi vytvořenými přírodou po tisíce let.

Jedním z nejzajímavějších míst v údolí je vyhlídka Sealsfieldův kámen, kterou byste při návštěvě neměli vynechat. Když budete mít štěstí, můžete zde zahlédnout i orla skalního, který je vzácným hostem této oblasti. Pro milovníky historie je Podyjí také bohaté na různé archeologické nálezy, dokazující osídlení oblasti již od pravěku.

Pěší turisté mohou využít husté sítě značených turistických stezek, které je zavedou na různá atraktivní místa. Populární je například stezka vedoucí k hradu Šobes, jednomu z nejznámějších vinařských míst v regionu. Vinice zde patří mezi nejstarší v Evropě a ochutnávka místního vína může být výjimečným zážitkem. Na trase také najdete mnoho informačních tabulí, kde se můžete dozvědět více o flóře, fauně a historii Národního parku Podyjí.

Další nezapomenutelnou vyhlídkou je Kraví hora, odkud se vám naskytne pohled na celý národní park v jeho plné kráse. Turistické trasy zde nejsou příliš náročné, takže jsou vhodné i pro rodiny s dětmi. Na trase můžete narazit i na několik odpočinkových míst, kde můžete posvačit a načerpat síly pro další část cesty.

V jednom z rozhovorů ředitel národního parku Podyjí prohlásil: „Podyjí je jedinečné místo, kde si každý návštěvník může najít to své – ať už jde o přírodu, historii nebo vinařství.“

Pokud se rozhodnete pro víkendový výlet, nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody, pohodlnou obuv a vhodné oblečení podle počasí. Stejně tak je dobré mít s sebou mapu nebo navigaci, protože některé trasy mohou být náročnější na orientaci.

Přírodní krásy, historie a možnosti outdoorových aktivit dělají z Podyjí skvělý cíl pro milovníky přírody i rodiny s dětmi. Ať už se rozhodnete pro krátký výlet nebo delší pobyt, údolí řeky Dyje vás určitě nezklame.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY