Co si sbalit na lyže?

Co si sbalit na lyže?

Očekávání a příprava na dny plné sjezdů

Já vím, všichni jsme natěšení. Lyže jsou připravené, čepice do sloupce, rukavice v batohu, jsme připraveni. Ale počkejte chvilku. Nebudete chtít zapomenout na něco podstatného. Při přípravě na zimní dovolenou je klíčové myslet dopředu a připravit si všechno potřebné. A když říkám vše, myslím opravdu vše. Jak mi vždycky říká Martina, je lepší být připravený než zaskočený.

Úprkut a výběr oblečení

Oblečení je základ. Zvlášť v zimě, když se teploty pohybují blíže nule. Důležité je mít na sobě několik vrstev, první vrstva by měla být termo prádlo, které vás udrží v teple, ale zároveň odvede pot pryč od těla. Pak následuje střední vrstva, jakýsi izolační materiál, a na vrchu voděodolný a větruodolný kabát a kalhoty. A nemůžu zapomenout na dobrou ponožku, kterou mi Martina vždy pletu do bot do lyžařských bot. Dobrá ponožka může udělat zázraky pro vaše pohodlí a teplotu.

Bezpečnostní prvky nemají chybu

Před několika lety jsem si dal na hlavu lyžařskou přilbu a od té doby ji nikdy nesundal. Na svahu se může stát cokoli, a já dávám přednost tomu, abych byl chráněný. Ano, můžu vypadat trochu divně, ale raději budu vypadat divně a být v bezpečí. A pokud jde o rukavice, investujte do těch s chrániči zápěstí – věřte mi, pokud padnete, budete vděční.

Běžné věci, které se snadno zapomínají

Víte, kolikrát jsem zapomněl sondu, lopatu nebo avarijní baterku? Nechte mě říct - příliš často. Tyto věci jsou vitalní pro bezpečnost na horách, zvlášť když jste mimo upravené trati. A ještě věc: plastovou láhev s vodou. Dehydratace vysoko v horách se může stát daleko rychleji, než byste čekali.

Sluneční brýle a krém proti slunci

Někdy se lidé zapomínají chránit před sluncem v zimě, protože je zima. Ale na svahu, obzvláště s tím sněhem kolem, může být slunce opravdu silné. Martina vždy zabalená krém s vysokým faktorem ochranu proti slunci, a já doporučuji vzít i brýle.

Základní lékárnička pro lyžaře

Drobné úrazy, ťukance a odřeniny jsou na lyžařských svazích na denním pořádku. Proto v mém zavazadle vždy najdete lékárničku. Obvaz, náplasti, dezinfekce, ale i nějaká ta práška proti bolesti nebo proti zvracení. Já vím, nemyslíte na tyto věci, když se připravujete na dovolenou, ale uvěřte mi, jednoho dne budete rádi, že jste vzali lékárničku.

Něco malého na zub

Jeden den jsem se vypravil na celodenní výlet a zapomněl jsem si něco k jídlu. Byl to nejdelší den v mém životě. Od té doby vždycky balím pár tyčinek nebo nějaké ovoce jako rychlou svačinu. Martina mi vždy připomíná, že mám vzít něco na zub.

Testování a údržba lyží a vybavení

Nezapomeňte řádně zkontrolovat a připravit své lyže nebo snowboard předtím, než vyrazíte. Je důležité mít lyže nebo snowboard v perfektním technickém stavu. Měli byste také zkontrolovat své vázání a upravit je podle své tělesné hmotnosti.

Příprava na cestu

Při plánování cesty na lyže je důležité mít mapu oblasti, poznat stav silnic a mít připravený řetězy, pokud by byl terén zledovatělý. Martina má vždy připravené podrobné plány na cesty. Je skvělá organizátorka.

Relax a pohodové chvíle

Nakonec, nezapomeňte si sbalit i něco na odpočinek. Knihu, oblíbený časopis, nějakou tu hudbu, film... Ať už si rádi odpočinete jakkoliv, vždy je důležité myslet i na chvíle, kdy nebudete na svahu. Já si s sebou vždy beru oblíbenou knihu a Martina si bere svůj oblíbený časopis.

No, a to je vše. Těchto pár věcí mi vždy pomáhá být připraven na své lyžařské dobrodružství. Doufám, že i vám pomohou. Tak hurá na svah!

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY