Jak se Oblect v lete na hory?

Jak se Oblect v lete na hory?

Proč je vhodné si oblečení dobře promyslet?

Jedním z prvních kroků při plánování letní výpravy na horách je vždy pečlivé přemýšlení o tom, co si oblíknout. Je to mnohem důležitější, než by se mohlo zdát. Co když se počasí náhle změní? Co když nám praskne nějaká ta bunda nebo boty? Právě proto je dobré k takovým věcem přistupovat s otevřenou myslí a promyslet si to pořádně. A jako dobrá průvodkyně vás vesmírnou krajinou hor v létě, Vlasta, se pokusím vás provedout touto zapeklitou otázkou.

Druhý důležitý bod je pohodlí. Neexistuje nic horšího, než pokusit se zdolat nějaký ten vrchol nebo ujít několik kilometrů v nepohodlném oblečení. Protože jak víme, trasa je vždy dlouhá a plná nástrah, a poslední, co chceme, je mít tření z nesprávně zvoleného oblečení. Ale nebojte se! Mám pro vás několik skvělých rad a tipů, jak si vybrat to nejlepší oblečení pro letní poutě po horách.

Co by mělo být základem naší výbavy?

Ještě než začneme sestavovat naši výpravnou skříňku, musíme si uvědomit, že základem je kvalitní a pohodlné oblečení. A tady bych chtěla začít s tím, co je absolutním základem — vrstvení. Správné vrstvení nám umožní reagovat na jakékoliv změny počasí a teploty, které s sebou letní horské podmínky nevyhnutelně přináší.

Na začátek by tedy mělo patřit kvalitní funkční prádlo, které odvádí pot od těla a zároveň dobře dýchá. Pak by měla následovat izolační vrstva, která nám pomůže udržet tělesné teplo a nakonec nepromokavá a větruodolná vrstva. Hlavním kritériem při jejich výběru by měla být kvalita, funkčnost a pohodlí.

Příprava na proměnlivost počasí

Myslet na to, jaké oblečení si vybrat na horách v létě, vyžaduje také pochopení jedné základní vlastnosti letního horského počasí: jeho proměnlivosti. Jednoho dne můžete mít slunce, teploty kolem třiceti stupňů a absolutní klid, kdežto další den může pršet a být skoro zima. Takže si připravte širokou škálu oblečení, které vás ochrání v jakémkoliv počasí. A nezapomeňte také na kvalitní outdoorové boty!

Pro letní měsíce je ideální volbou lehké, ale odolné oblečení. Vysoké teploty mohou být velmi nepříjemné, pokud nemáte vhodné oblečení, které dobře dýchá. Také je dobré přemýšlet o oblečení, které chrání před sluncem. Tím nejenže předejdete nepříjemným spáleninám, ale také zamezíte dehydrataci.

Odolné doplňky a vybavení

Stejně důležité jako oblečení jsou také správné doplňky a vybavení. Udělají vaši výpravu mnohem pohodlnější a méně stresující. Klasickými doplňky, které by neměly chybět v žádné sestavě, jsou kvalitní batoh, pořádné sluneční brýle, klobouk nebo čepice a nepromokavé rukavice.

Při výběru batohu si dejte záležet na tom, aby dobře seděl na zádech a aby měl dostatek polstrovaných částí pro pohodlné nošení. Sluneční brýle by měly mít vysoký UV filtr a nakonec nezapomínejte na malou lékárničku s nejnutnějšími věcmi pro případ nějakého toho úrazu.

Jak se na věci dívat z praktické stránky

Tím, že budete o svém oblečení a vybavení přemýšlet prakticky, můžete ušetřit spoustu času a energie na cestě. Například vybírejte oblečení, které je snadno složitelné a nezabere v batohu moc místa. Každý gram a centimetr se počítá, když musíte nést všechno na zádech. Stejně tak se snažte vyhnout přebytečnému balení. Myslete na to, co opravdu potřebujete, a co můžete nechat doma.

Funkcionalita je další klíčovou věcí na kterou si dát pozor. Pokud vaše oblečení neplní svou funkci, pak je to jen zbytečná váha navíc. Pamatujte, že horolezecké oblečení je navržené tak, aby vám maximálně pomohlo v těch nejtěžších podmínkách.

Můj vlastní horský příběh

Je tu 40% šance, že vás zaujme můj vlastní horolezecký příběh a já se rozhodla ho s vámi podělit. Je to už několik let, co jsem se vydala na svou první letní túru do hor. Byla jsem mladá, naivní a absolutně nevěděla, do čeho se pouštím.

Oblečení? Měla jsem na sobě těžké džíny a triko, což bylo za slunného počasí naprosté peklo. Batoh? Ten jsem si zapůjčila od kamaráda a byl tak nepohodlný, že jsem měla pocit, jako bych nosila na zádech kámen. A to ještě nepočítám s tím, jak jsem si uvědomila, že většina věcí, které jsem si vzala s sebou, byly zcela zbytečné.

Teď se na to všechno dívám s úsměvem a beru to jako lekci, která mi pomohla pochopit, jak důležitý je správný výběr oblečení a vybavení pro letní výpravy na horách. A věřte mi, od té doby už nechodím nikam bez pečlivého plánování a přípravy!

Jsem si jistá, že si z mých rad a zkušeností vezmete něco pro sebe a že se dobře vybavíte na vaše letní dobrodružství v horách. Udělejte z toho zážitek, který si budete navždy pamatovat. Hory v létě jsou nádherné a pokud budete mít správné vybavení, budete je moci vychutnat naplno a bez zbytečných obtíží.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY