Jak začít s turistikou: Praktické tipy pro začátečníky

Jak začít s turistikou: Praktické tipy pro začátečníky

Proč se vůbec vydat na túru

Když se někteří z mých přátel dozví, že mám radost z chůze po horách či lesních cestách, často se diví, proč by si kdokoli chtěl "dobrovolně" dělat něco tak fyzicky náročného. No, povím vám to. Turistika není jen o tom válčení s kilometry a výškovými metry, ale o pocitu svobody, krásy přírody a vůně lesa. Je to tak trochu detox od každodenního shonu a z dobrého turistického výletu se vracím jako znovuzrozená - plná energie, nápadů a s větší chutí pustit se do všedních činností. A pravda, když si člověk dá pořádný kopni do zadku, cítí se pak úžasně. Navíc, je tu ten pocit, když dojdete na vrchol, všude kolem vás je výhled, jako byste byli na střeše světa a vědí, že tu krásu byste nikdy nezažili, kdybyste zůstali na gauči. Takže proč to nezkusit?

Základní vybavení pro začínajícího turistu

Než se pustíte do plánování prvních túr, je dobré promyslet si, co všechno budete potřebovat. Určitě není třeba vybíhat rovnou do obchodu a utrácet tisíce za vybavení, které možná ani nevyužijete. Začněte tím nejzákladnějším a velmi brzy poznáte, kde jsou vaše osobní preference. Takže samozřejmě, že začneme botami. Nejdůležitější je komfort a správná velikost – noha by neměla nikde tlačit, ale zároveň se v botě nesmí "brouzdat", to vede k otokům a puchýřům. Pak už potřebujete jen pohodlné oblečení, vhodné k podnebí a ročnímu období. Na vrstvení se slovy – jak říká české přísloví: "Méně je někdy více." Spíše než sedm svetrů si s sebou vezměte jeden dobře zateplený a větruodolný. A nezapomeňte na kšiltovku, čepici, rukavice a samozřejmě na batoh, který by měl být dostatečně prostorný, ale také pohodlný na nošení, s nastavitelnými popruhy. A pár maličkostí, jako je mapa (nebo alespoň aplikace v telefonu), láhev na vodu, svačinu a první pomoc. Můžete začít!

Jak vybrat tu pravou destinaci

Vybrat tu správnou trasu pro vaši výpravu může být občas trochu oříšek. Je to jako s jídlem – než zjistíte, jakou kuchyni máte rádi, musíte něco ochutnat. Doporučuji vám začít s něčím, co není příliš náročné. Prohlédněte si trasy ve vašem okolí nebo poproste o radu přátele, kteří s turistikou začali dříve. Já osobně miluji naše česká pohoří, která nabízí úžasnou rozmanitost od nižších kopců až po, pro české poměry, pořádné vrcholky. A nezapomeňte, všechno je to o poznávání - takže i ta "ztracená" trasa vedoucí přes bahnité potůčky, může vést k nejkrásnějším výhledům. Jen pamatujte na to, že byste se vždy měli držet svých fyzických limitů a nezapomínat na bezpečnost. S odvahou do toho, ale s rozumem v ruce.

Co všechno s sebou na turistický výlet

S čím více věcí v batohu vyrazíte, tím těžší bude váš výstup. To je jasné. Ale existují základní potřeby, na které byste rozhodně neměli zapomenout. Kromě již zmíněného výběru oblečení a bot, je dobré pamatovat i na ochranu proti slunci – opalovací krém, sluneční brýle. A co jídlo? Nezapomeňte na dostatek svačiny, která vám dodá energii. Osobně nedám dopustit na domácí muesli tyčinky nebo banán – jednoduchý, ale účinný způsob, jak se dobít energií. A voda! To je kapitola sama pro sebe. Pít musíte pravidelně, a proto doporučuji láhev s filtrem, abyste mohli naplnit i z čistých horských potoků. V neposlední řadě je tu zdravotní sada. To je věc, u které doufáte, že ji nevyužijete, ale vždy by měla být u vás. Pláštěnka nebo pončo pro případ deště, svítilna nebo čelovka, a samozřejmě mobilní telefon s nabitou baterií patří také do standardní výbavy.

Bezpečnost především - jak se chovat v přírodě

Bez ohledu na to, zda plánuji dlouhý vandr nebo rychlý výšlap, bezpečnost je u mě vždy na prvním místě. Před každým výletem si zkontroluji počasí, stav cest a nezapomenu ani na to, poslat trasu někomu domů. Příroda je krásná, ale také nepředvídatelná. Mít s sebou vhodnou výbavu, jako teplé oblečení a deštník nebo pláštěnku, může znamenat rozdíl mezi příjemným dne a opravdovým bojem o přežití, když počasí udělá prudký obrat k horšímu. A kohokoli potkám na cestě (ať už houbaře, jiné turisty či dokonce medvěda!), vždy se snažím být zdvořilá a respektovat jak přírodu, tak i ostatní obyvatele lesa. Věřte mi, že se to může hodit!

Jak plánovat trasu a tempo

Plánování je poloviční úspěch každé výpravy. A pokud jde o trasu a tempo, neměli byste to nechat náhodě ani svému momentálnímu nadšení. Já osobně si ráda trasu předem procházím na mapách, abych měla aspoň hrubou představu o tom, co mě čeká. Zkontroluji si výškové profily, odhadnu délku výletu a snažím se vytvořit realistický plán s dostatečným množstvím přestávek. Pamatujte – neběžíte maratón, takže se není třeba hnát vpřed bez ohledu na unavené nohy nebo žízeň. Já si říkám, že když už jsem v přírodě, chtěla bych si ji také nějak užít, a ne jen se předhánět s vlastním stínem. Může to slyšet trochu jako klišé, ale opravdu si udržujte vlastní tempo a užívejte si cestu.

Naučte se turistické znaky - neztratíte se

Když byla řeč o mapách, ještě jeden tip pro váš turistický repertoár: naučte se číst turistické značení! Česká republika má jednu z nejstarších a nejlépe značených sítí turistických stezek na světě, a je prostě smutné ji nevyužívat. Tyhle barevné pruhy na stromech nebo kamení jsou váš věrný průvodce, když nestojíte zrovna tváří v tvář digitální mapě. A nebojte, to čtení turistických značek je jednoduché - když zjistíte význam základních barev a znamení, budete se v té naší krásné krajině orientovat jako doma. Mně osobně ty červené vždy připadaly nejvíce dobrodružné - vede to stále dál a vyšší a krásné výhledy jsou jako odměna za všechnu tu snahu.

Fitness příprava na delší túry

Kdo by si myslel, že turistika nevyžaduje žádnou přípravu, opravdu se mýlí. Já osobně sice nejsem žádná atletka, ale před nějakou tou delší túrou dávám svému tělu vědět, co ho čeká. Drobné cvičení, strečink, procházky a občasné běhání pomáhají vybudovat větší odolnost a vytrvalost. Nezapomínejte také na správnou hydrataci a výživu, která vaše svaly podrží na cestách. Když jsem poprvé vyrazila na něco většího, myslela jsem, že to zvládnu jen tak - a skončila jsem s nohama, co připomínaly betonové sloupy. No, poučila jsem se a od té doby fitness přípravě věnuji dostatečnou pozornost – vaše tělo vám poděkuje, věřte mi.

Na cestách s nepřítelem - o překonávání těžkostí

Někdy, uprostřed výšlapu, zjistíte, že vaším největším nepřítelem bude váš vlastní mozek. To neničení, co dokáže přemýšlí nad smyslem usilovného šplhání po kopcích, je pro vaši vůli největší zkouškou. Zkuste ale odolat. Já si když takhle "mám dost", vzpomenu na to, jak úžasně se budu cítit až dosáhnu cíle, a připomenu si všechny ty skvělé věci na turistice, které jsem již zmínila. A pokud i vy překonáte ten svůj vnitřní odpor, bude to úspěch dvojnásobný. Ač to může znít jako fraze, opravdu to stojí za to. Dokud máte dostatek svačiny a vody, vlastně nemůžete prohrát.

Teď již víte, že začít s turistikou není věda, ale spíše cesta plná objevů a radostí. A když se k tomu přidá patřičné vybavení, zdravý rozum a trocha přípravy, může vás každý výlet posunout o něco dál nejen po turistické trase, ale i na cestě osobního rozvoje. Začněte pomalu a kdo ví, možná jednou na nějakém vrcholu potkáme. Tak hodně štěstí a krásné výhledy vám přeje váš průvodce po turistických začátcích – Eliška!

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY