Poznáváme České hory: Jakou mají magii a kde je najdete

Poznáváme České hory: Jakou mají magii a kde je najdete

Úvod do světa Českých hor

Možná jste si někdy položili otázku, kolik je v naší malé České republice hor, které mohou konkurovat těm alpským světovládcům. No, nemusíte si lámat hlavu – sice Alpy nám občanský průkaz nevydali, ale počtem hor se rozhodně neztratíme. Představte si, že hory a pohoří u nás představují neuvěřitelný svět, který nabízí nespočet příležitostí k výletům, cyklovýletům, lyžování, sáňkování nebo i jenom k meditaci na horském hřebene. A že je toho k vidění! Každé roční období naše hory oblékají do jiných barevných šatů a ve své kráse soutěží s jakoukoli částí světa.

Regiony plné hor

Začneme klasicky od zeměpisu. V Česku máme několik rozličných pohoří, od Krkonoš přes Šumavu až po Jeseníky. A nezapomeňme na královnu našich hor – Sněžku. Víte, kolik hor má svou vlastní 'identitu' a je pořádná pecka ke zdolání? Nemám to spočítané do jedné, ale dle Českého státistického úřadu se počet hor pohybuje okolo stovky. A to ani nepočítám ty menší kopce, které vás stejně pěkně zapotí, když se na ně vydáte s rozhodností je zdolat.

Hory s příběhem

Víte, každá naše hora má svůj příběh. Kdysi dávno, když jsem byl ještě fracek, vzal mě táta na Praděd a vyprávěl mi o obřích, co tyhle skály formovali. A znáte úžasný pocit, když po náročném výstupu dojdete na vrchol a díváte se do dálky s pocitem, že ovládáte celý svět? Tak přesně tyhle chvíle na mě vždycky dýchají historií těch míst. Jsou to nejenom skaliska, tráva, keře a stromy – jsou to svědkové minulosti, kde každý kámen vypráví příběh.

Tipy na výjimečné horské výlety

Kde začít, když se chcete na naše hory podívat? Možná si řeknete, že Sněžka je jasná volba – a rozhodně nebudete šlápnout vedle. Ale co takhle projít Jizerské hory nebo vyšlápnout na Lysou horu v Moravskoslezských Beskydech? A nemůžu opomenout náš domácí Příbramský hřeben s Třemošnou horou, která je sice spíše kopec, ale výhled odtud vás ohromí jako z bájné hory Olymp.

Co všechno můžete v horách dělat?

Tady to teprve začíná být zábavné. Kromě klasického turistického pochodu s batohem na zádech a mapou v ruce můžete vyzkoušet rock climbing, běžkování nebo třeba horskou cyklistiku. Já osobně si nemohu vynachválit ranní výšlapy pro ten nejčistší horský vzduch, kdy lesní kritici koncertují jen pro mě (no dobře, a pár dalších ranních ptáčat). A pokud budete mít štěstí, potkáte skupinu ladných jelenů, jak se prochází svým horským královstvím.

Co nás hory učí?

Naučil jsem se už na horách ledacos – třeba to, že počasí je nepředvídatelné a respekt k přírodě zásadní. Ale hlavně, že kdykoliv se na hory vydám, naučí mě být pokornější. Příroda má svá pravidla, a i když jsme na její scéně jenom komparz, můžeme si připadat jako hvězdy. A když tam tak stojíte, nadechnete se a okolo všechno mlčí, najednou si uvědomíte, že svět je mnohem větší než naše malicherné problémy.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY