Kam s dětmi za zvířátky ve Východních Čechách – Nejlepší tipy a farmy

Kam s dětmi za zvířátky ve Východních Čechách – Nejlepší tipy a farmy

Kouzelné chvilky mezi křídly a tlapkami

Stávalo se vám, že jste cítili nesmírnou touhu provonět si duši zvířecími vůněmi a nadechnout se atmosféry plné hřejivých emocí, které vám přinese kontakt se zvířaty? Pak to znáte. Touha vydat se za zvířecími kamarády mě často táhne mimo moje milé Plzeňské domovy do východních Čech, kde si můžete svou dávku srsti, šupin i peří opět doplnit. A jaké to tam je? Východní Čechy jsou pro milovníky zvířat dokonalým rájem, kde se skýtají jedinečné zážitky, propletené šuměním listů a zvířecími zpěvy. Dnes se s vámi podělím o to, kam za zvířátky vyrazit, ať už toužíte zažít okouzlující setkání s exotickými druhy nebo se raději potulujete poblíž zvířecích druhů, které jsou více tradiční a domácí. A nebojte, nebude to jen suchý výčet míst! Připravte se na příběhy, perličky a i nějaký ten osobní zážitek, protože ty jsou vždy třešničkou na dortu. Tak tedy... kde všude vás čekají ty nezapomenutelné chvilky v blízkosti chlupatých kamarádů?

Na návštěvě u dravců a sov – Rychleby

Vzhůru do Rychleb! To není jen název pohoří, ale zároveň pozvánka na výlet za opeřenými mistry vzdušných výšin. Rychleby nabízí prohlídku sokolnice, kde se můžete blízce setkat s dravými ptáky a sovami. Já osobně jsem tam strávila jeden dechberoucí den, pozorovala oči plné ostrosti a slyšela srdce bijící rychlostí křídel. Uvidíte dravce, o kterých se vám ani nesnilo, a když máte štěstí, možná zažijete jejich let nad hlavou. Je to pohled, který vám zamrazí krev v žilách a současně vás zaplaví adrenalinem. A s trochou štěstí nebude chybět ani komentovaná ukázka letu. Můj tip: vezměte s sebou dalekohled a nezapomeňte na fotoaparát. A když vás unaví sledování majestátních ptáků, objevte Rychlebské stezky, kde vašemu pohledu neunikne ani jeden krásný kousek přírody. Stezky jsou přímo stvořené k projížďce na kole nebo k toulkám pěšky.

Království koní – Farma Slatiňany

Pokud jste jako já zbláznení do koní, pak si zamilujete Farmu Slatiňany. Zde se s vámi podělím o zážitek, který se mi vryl do paměti. Hned při vstupu na farmu jsem ucítila zem pod nohama oživovat vibracemi doprovázenými pravidelným bušením kopyt. Toto místo je domovem Kladrubáků, jednoho z nejstarších plemene koní na světě. Tohle je fascinující zážitek plný krásy, gráce a síly, kdy se můžete koním opravdu přiblížit, a dokonce si i sáhnout na jejich sametovou srst. A nejen to! Farma nabízí i vyjížďky na koni, a pro ty nejmenší dokonce i poníka. Tady se opravdu setkáte s koníčky všech velikostí a barev, a zatímco děti budou šťastné se svým novým poníkovým přítelem, dospělí si můžou vychutnat projížďku na vraníku. Farmu obklopují pastviny, kde koně volně pasou a zprostředkovávají idylický pohled do kraje. A kdo má rád i něco pro ducha, může navštívit zdejší zámek se zajímavou expozicí historie chovu koní.

Zvířecí oáza uprostřed města – Zoologická zahrada a botanický park ve Dvoře Králové

Někdo má rád klid a pohodu venkova, ale co takhle zvířecí oázu rovnou ve městě? Zoo Dvůr Králové je místem, které jsem navštívila už několikrát, a vždycky se tam ráda vracím. Proč? Protože tam můžete být součástí safari, aniž byste museli opustit Českou republiku. Ano, doslovné safari! Zoo je proslulá svým chovem afrických zvířat a najdete zde jeden z nejrozsáhlejších chovů afrických druhů mimo tento kontinent. Ty výběhy jsou tak rozlehlé, že máte pocit, že jste se přenesli na jiný kontinent. A věřte mi, když tam tak stojíte a díváte se na zebry, slony, žirafy nebo nosorožce, není těžké se nechat unést fantazií. Ovšem zoo v Dvoře Králové není jen safari, ale je to také botanický park s mnoha vzácnými a exotickými rostlinami. A to všechno můžete spojit s vzdělávacími programy, které jsou skvělé jak pro děti, tak pro dospělé. Zažijete tam to pravé zvířecí dobrodružství se vším všudy.

Orlík na Tiché Orlici – Možná se setkáte s orlem

Ostrý zrak, silná konstituce a přísný pohled, to je orlík na Tiché Orlici. Nikdy jsem si nemohla pomoci, ale orli ve mně vždy vzbuzovali úctu. A i vy můžete tuto úctu pocítit, pokud se vydáte do oblasti orlíku na Tiché Orlici. Opět zde dýcháte čistý vzduch a necháváte pohledy klouzat po nekonečných obzorech. Není to jen pták, který by tam byl jako na výstavce, je to divoký tvor, plný života a svobody. A když máte štěstí, spatříte jeho majestátní siluetu na modrém poli oblohy, jak hrdě vládne elementu vzduchu. Navštívit toto místo mi dalo pocit propojení s přírodou, tak nějak jsem se tam cítila součástí něčeho většího. A pokud máte rádi kanoistiku, Tichá Orlice nabízí krásné úseky pro její milovníky – a kdo ví, možná na břehu zahlédnete orlíka dlouhozobého.

Hravé chvíle v Perníkové chaloupce – Kde si hrají i ti nejmenší

Za zmínku stojí i jedno malé a přitom obdivuhodné místo – Perníková chaloupka. Rodiče, tohle je jako vystřižené z pohádek a právě sem byste měli vzít své nejmenší. Připravte se na zakouknutí vašich ratolestí do rodinné farmy s kozičkami, králíčky, slepičkami a dalšími drobnými zvířaty. Tady jsem byla svědkem, jak moje neteř absolutně propadla kouzlu hladké srsti morčat a laškovným pohledům kozlíků. A co víc, děti se tu mohou i zapojit – krmí zvířátka, učí se o nich a při tom si hravě a bezpečně vyzkouší, jaké to je pečovat o živý tvor. A Perníková chaloupka je místo, kde se spojuje zábava s učením a s rodinným prožitkem. A když budou děti chtít ještě nějakou tu akci navíc, v okolí jsou krásné lesy a hřiště, které zvou k dalšímu objevování.

V zázračném světě ryb ve Stěbořicích

A nyní něco pro příznivce vodního světa – Stěbořice. Zvířata nemusí mít vždy pouze srst nebo peří, proto si pojďme povídat o rybkách a podvodním světě. Rybářství ve Stěbořicích je místem, kde se můžete zaposlouchat do tichého šplouchání vody a pozorovat klidné pohyby ryb pod hladinou. Já jsem při své návštěvě zůstala jako přikovaná k nádrži s kapry, kteří se tak nějak umí přimknout k srdci. Najdete zde ale mnohem více druhů ryb, a pdle chuti si můžete i některé ulovit. Rybářství nabízí rybolov pro každého, od začátečníka po zkušeného rybáře. A pokud jde o mě, ráda se tam vracím jen tak pro klid a ticho, které najdu jen málokde. Jen tam sedět, sledovat vodní hladinu a nechat se unášet vlnkami, to má své kouzlo. A tip na závěr? Po rybaření neváhejte navštívit místní restauraci, kde ochutnáte ryby přímo ze Stěbořických rybníků.

Lesní setkání v Rýmařově – Lesní pedagogika na dosah

Není nad to projít se lesní cestou, vdechnout svěží vůni lesní země a nechat se hladit paprsky slunce proplétajícími se mezi listy. Rýmařov nabízí příležitost zjistit, co to lesní pedagogika vlastně je a jak může pomoci pochopit naši součást přírody. Při mých cestách tímto směrem jsem několikrát navštívila lesní učebny, kde si děti i dospělí mohou vyzkoušet, jak žijí lesní zvířata, jak se orientují a co všechno potřebují k životu. Je nádherné sledovat les očima zvěře, která v něm má svůj domov. Lesní pedagogika vám toto vše přináší a je skvělá nejen pro školní výlety, ale i rodinné vycházky. Rozhodně stojí za to se v Rýmařově zastavit a nechat se vést přírodou. A pro milovníky noční atmosféry – vyrazte na noční prohlídku lesa, je to nezapomenutelný zážitek.

Podzimní radovánky na farmě Úlibice

A protože právě máme podzim, nemohu opomenout farma Úlibice, kde se koná nekonečná podzimní veselice. Já se tam vypravila před několika tý

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY