Nejkrásnější mototuristické trasy Středočeského kraje

Nejkrásnější mototuristické trasy Středočeského kraje

Úvod do putování na dvou kolech

Tak jako rozkvétají květiny s prvními paprsky jara, tak i nám, nadšencům na motorce, začně srdce tlučit rychleji, kdykoli pomyslíme na první vyjížďku po zimě. Však víte, jaké to je, člověk se nemůže dočkat, až z garáže vyveze svou motorovou krásku a projede se po ochozech krásné české krajiny. Hned bych se na to vrhnul, ale nejdřív si řekněme pár slov o tom, proč Středočeský kraj. No přeci proto, že nabízí množství tras různého charakteru - od lesních cest, po vinařské stezky až po historické památky. A vůně svobody je tu doslova hmatatelná! O tom, že je to kraj, který stojí za to poznávat, nemusím asi nikoho přesvědčovat. A tak proč ne na motorce, že?

Ráj rytců a silnic na Berounsku

Když se řekne Berounsko, vybaví se mi válivé řeky, hradní zříceniny a krásně zvlněná krajina. Je to jako vyšité pro ty z nás, kdo mají radi pocit větru ve vlasech a pohled na zelené kopce se stinnými údolími. Beroun a jeho okolí nabízí úchvatné scenerie, třeba kolem Karlštejna nebo přes Křivoklátskou vrchovinu. Už se vidím, jak lenoším na náměstíčku pod hradbami Karlštejna a provětrávám motor své mašiny, abych pak pokračoval dál hledat poklady středověkých měst a zapomenutých vesnic. Nezapomínejme, že tudy vedou jak rychlé silnice, tak úzké klikaté cestičky, což je pro nás, jezdce na motorce, hudba nebeská. Jen si to představte: slunce na obzoru, vůně svěžího vzduchu a pod vámi tohle krásné stvoření techniky. Věřte mi, z tohoto výletu si odvezete pocit naprosté svobody a řadu nezapomenutelných zážitků. A když bude čas na občerstvení, na každém kroku najdete útulnou hospůdku se zahrádkou, kde nabídnou místní speciality.

Kokořínsko – tajemno hvozdů a skal

Pojďme si ale povědět o dalším klenotu, a to je tajemný a divoký region Kokořínsko. Tady se opravdu ocitnete v místech, kde se příroda a historie snoubí do nádherné symfonie. Se svými hlubokými lesy, pískovcovými skalami a starobylými zamčenými hrady jako je Houska či Bezděz. Srdce motoristy tady zaplesá při představě průsmyku mezi skalami, obklopené tichem lesů a modrým nebem overhead. Kokořínsko je jako stvořené pro ty, kdo uctívají klid a mají rádi, když mohou svou motorku nechat promlouvat zatáčkami a serpentinkami, které se tu vine jako stříbrná stuha skrz čarokrásnou krajinu. A když se zpotíte, vždycky můžete zajet do nějaké vesnické hospody na chmelový lektvar a povyprávět o dobrodružstvích dne.

Krajem Davida Černého a jeho netradičních vodotrysků

Když už jsme na severu Čech, rád bych zmínil i méně konvenční atrakci. Mnozí z vás určitě slyšeli o Davidu Černém, neortodoxním umělci, který "odlehčil" mnoha místům v Praze i okolí. Jeho sochy a instalace jsou rozházeny po celém kraji a čekají na to, aby váš objektiv zachytil jejich bizarní krásu, ať už je to Entropa v Plzni nebo kontroverzní socha sv. Václava jezdícího na mrtvém koni v Lucerně. Někdo může říct, že tohle není pro motoráky, ale nesouhlasím. Každá odbočka za něčím neobvyklým je šance navíc uvidět svět z jiného úhlu a roztáhnout si horizonty.

Podblanicko – stopy historie a legend

Nyní se podíváme do kraje, kde každý kamínek vypráví příběh, a to je Podblanicko. Zapomeňte na chvíli na rychlost a honbu za adrenalinem; tady si užijete pohodu a klid. Představte si jízdu kolem Sázavy, kdy sledujete, jak řeka lenivě teče krajinou nebo když se zastavíte na zakysanou smetanu v nějakém z malebných městeček jako je Sedlec-Prčice či Vlašim. A vyprávění o sv. Prokopu nebo pohádky o válečnících z Blaníku, které ožívají v hospodách a při svíčkové. Motorce zde můžete dopřát odpočinek, zatímco vaše duše poznává bohatou historii a legendy, které si tu stále šeptají strážci starých hradů a zámků.

Žďárské vrchy – náruč přírody pro unavené motorkáře

Když už budete mít plné bradavice od silničního prachu a vaše zadnice začne protestovat proti dalšímu kilometru, je čas na odpočinek v náruči přírody. Žďárské vrchy vám nabídnou osvěžující stín lesů plných borovic a smrků, které jako by měly léčivou moc. Je to jako balzám na unavenou motorkářskou duši, projíždět kolem rybníků, na kterých se sluní kapři velcí jako moje Maxovo břicho a opalují se žáby tak šťastné, že se chce zazpívat s nimi. A kdoví, třeba natrefíte na pohádkový zámek Žďár nad Sázavou s nebeskou stezkou, po které se můžete projít a dopřát si moment klidu před dalším úsekem cesty. Nebojte se tu ztratit, protože v těchto krajích se nachází nejlepší skryté poklady.

Polabská nížina – na kolečkách mezi řekami a jezy

A abychom nezapomněli na milovníky rovin, musíme zmínit i Polabskou nížinu. Tady na vás čekají čisté rovinaté silnice lemované alejemi starých stromů, co vás provedou městy a vesnicemi s bohatou historií i současností. Proplétat se mezi Labe a jeho přítoky na těchto cestách znamená zažít podstatu motoristické poezie. Když už budete mít toho přílišného zkoumání kol a výfuků, můžete se zastavit v Nymburku nebo v Přelouči a dát si tu nejlepší rybku přímo od rybáře nebo zmrzlinu na nabřeží. Polabská nížina je skutečným diamantem pro ty, kdo preferují jízdu "na pohodu" a chtějí zbystřit své smysly pod modrou oblohou.

Závěr (na nožní start) Nováčci i zkušení veteráni - Středočeský kraj vítá všechny!

Ať už jste nováček na své první motorce nebo zkušený veterán s kilometrovým náskokem, Středočeský kraj nabízí každému množství zážitků. Není to jen o rychlosti, ale i o cestě, pocitech a těch nečekaných zákoutích, ke kterým se bez motorového drápka nedostanete. Příběhy, které si odnesete, budou cennější než profesionální závod a váš motor díky nim bude znít jako sladká symfonie. Už teď se nemůžu dočkat, až se s Maxem znovu vypravíme na tyto cesty, neboť jako motoristi, jsme přece vždy na cestě. A jdeme-li společně, je to často o to lepší příběh, který si při večerních ohňostrojích nebo v zimě u krbu budete moci počít. Středočeský kraj, to nejsou jen silnice, to je sen na dosah.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY