Nejlepší výlety ve východních Čechách: objevte skryté poklady a atrakce

Nejlepší výlety ve východních Čechách: objevte skryté poklady a atrakce

Objektivní kouzlo hradu Pernštejn

Majestátní hrad Pernštejn, čnící na skalním útesu nad malou vesničkou Nedvědice, je jako vystřižený z pohádky bratří Grimmů. Tenhle goticko-renesanční skvost je pro mě osobně symbolem východních Čech, jakýsi strážce dávných příběhů, který hledí dolů na moderní svět s mraky tajemství skrytými za svými hradbami. Kolikrát jsem se tu zatoulal mezi mohutné zdi a představoval si, jak tady muselo vypadat živobytí v dobách, kdy obrana před nepřátelskými vojsky byla na denním pořádku. Člověk tu může strávit hodiny bloumáním po nádvořích, obdivováním architektonických detailů nebo výstupem na hradní věže, odkud se naskýtá dechberoucí výhled na okolní kraj. Pro rodiny s dětmi je tu navíc spousta edukativních programů, které dokážou hravě propojit historii s dneškem. Pernštejn je tím správným místem pro milovníky středověké architektury a těch, kteří hledají inspiraci pro své vlastní rytířské příběhy.

Zvířecí království v Safari Parku Dvůr Králové

Jste-li zvědaví, jak to vypadá, když se nepřetržitý život africké savany přenese do srdce Evropy, Safari Park Dvůr Králové je tou pravou odpovědí. Toto unikátní místo, kde můžete na vlastní oči vidět slony, žirafy, nosorožce a spoustu dalších exotických tvorů, mi jednou zachránilo víkend, když jsem zjistil, že mi zbyly nějaké volné dny a neměl jsem tušení, co s nimi. Park nabízí nejen procházku mezi zvířaty ve volných výbězích, ale také možnost safari jízdy, během které jste doslova obklopeni divokou přírodou, aniž byste museli opustit pohodlí auta. Nechte se pohltit atmosférou netknuté přírody a možná si, stejně jako já, odnesete domů fotku s pávem, který se nečekaně fotobombí do vaší rodinné fotky. Obzvláště pro děti, které se chtějí podívat na lvíčata hrající si v prachu, je to zábava na celý den.

Čarovná atmosféra Litomyšle

Och, Litomyšl, to je město, kde je kultura na každém kroku - a v tomto případě mluvím doslova. Procházka malebnými uličkami tohoto renesančního města je jako cestování časem zpět do období, kdy umění a hudba byly považovány za nejvyšší hodnotu. Litomyšl je sice menší, ale to, co jí chybí na velikosti, vynahrazuje svým kulturním dědictvím. Ulice jsou lemované historickými budovami, z nichž nejvýraznější je bezesporu zámek Litomyšl, zapsaný na seznam UNESCO. Vzpomínky na ochutnávku vín ve vínárně U Svatého Jana mě vzdáleně nutí plánovat další návštěvu. Litomyšl je také město, kde se narodil slavný český skladatel Bedřich Smetana, a lidská touha po hudbě a umění je tu cítit na každém kroku, zejména během slavného Smetanova Litomyšlského festivalu, kdy se městečko promění v hudební centrum, jenž do svých ulic láká melomany z celého světa.

Tajemné jeskyně a podzemí Moravského krasu

No řekněte, kdo by odolal výpravě do nitra země, kde vládne temnota a stále se měnící svět stalaktitů a stalagmitů? Moravský kras je takovým podzemním koridorem plným křišťálových zdobení, který může konkurovat i nejokázalejším palácovým sálům. K těm nejvíce navštěvovaným patří například Punkevní jeskyně s prohlídkou podzemních jezírek a proslulou Macochou, absolvování plavby po říčce Punkvě mi navíc přišlo nezvykle romantické. Jako malý kluk jsem snil o tom, že se stanu objevitelem zapomenutých světů a prozkoumám neznámé části naší planety. Po návštěvě Moravského krasu musím říct, že tenhle chlapecký sen se mi splnil alespoň částečně. A nejlepší? Zde není potřeba mít dovednosti horolezce nebo vzdělání speleologa, protože prohlídky jsou přizpůsobeny tak, aby si je mohl užít opravdu každý. Jestli máte rádi přírodu a netradiční zážitky, Moravský kras vám může nabídnout obojí najednou.

Adrenalin v Jeseníkách

Jeseníky, ač jsou často ve stínu svého většího bratra Krkonoš, skrývají nespočet možností, jak si užít dobrodružství i klidnou relaxaci. Coby fanatik do outdoorových aktivit jsem si tu přišel na své při horské turistice, cykloturistice a v zimě na sjezdovkách. Ale víte, co je pravým stupňováním adrenalínu? Zkuste si paragliding nebo sjíždět horskou dráhu. Ano, slyšeli jste správně, horská dráha uprostřed přírody, kde se na vlastní pěst sunete nahoru a poté se svištící rychlostí vrhnete dolů mezi stromy. Je to zážitek, který zapojuje všechny smysly, zvláště, když si uvědomíte, že jste jen pár metrů nad zemí v zatáčkách, které by vám mohl závidět i profesionální závodní pilot. Jeseníky jsou tedy pro mě synonymem pro svobodu, čistý vzduch a prostor pro nafukování plic po hektickém pracovním týdnu ve městě.

Malebný Český ráj a jeho pohádkové skály

Krajina, která si z hrdosti vybrala název Český ráj, musí mít svým návštěvníkům co nabídnout. A věřte mi, že tohle pojmenování není nadsázka. Jednotlivé skalní města jsou spojené síťí turistických stezek, a tak můžete v pohodě spojit výlet do více míst během jednoho dne. Zdejší romantické zříceniny hradů jako Trosky či Valdštejn, se tyčící na samotných skalních útvarech, jsou vizitkou tohoto regionu. Představte si, že slunce zapadá, vy s chlebem a uzeným v ruce sedíte na vyhlídce u hradu Trosky a celou dobu tušící, že tady to muselo být v minulosti hned takové idylka, když si pánové museli stavět svá sídla na nedobytných skalních pilířích. Nedaleko odtud se nachází Prachovské skály, kde si můžete zapnout boty s dobrou pevnou podrážkou a pustit se do bloudění mezi skalami, nebo si užívat vyhlídky zpříjemněné vzpomínkou na filmy, které byly v tomto kouzelném prostředí natáčeny.

Technický skvost - Muzeum průmyslových železnic v Jaroměři

Pro všechny milovníky techniky a zejména železnice je tu něco, co byste rozhodně neměli přehlédnout. Ve městě Jaroměř se nachází Muzeum průmyslových železnic, kde se můžete potěšit pohledem na starodávné lokomotivy, parní stroje a naučit se něco o historii železnice. Zkuste si představit každotýdenní život strojvedoucího, který ve svém kabrioletu bez klimatizace a airbagu usedá k řízení monstrózního stroje ve formě parní lokomotivy. S trochou štěstí se sem můžete trefit v době, kdy se pořádají parní víkendy a uvidíte tyto krásné stroje v plné akci, jak syčí a duní na železničních kolejích. I když já sám nejsem železniční fanatický nadšenec, byl jsem tento zážitek mimořádně poutavý a odhaluje fascinující části naší průmyslové historie.

Pozorování hvězd a romantika v Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové

Úchvatné výhledy na nekonečný vesmír a tajemství kosmu můžete obdivovat v Hvězdárně a planetáriu Hradec Králové. Astronomie je tou nejromantičtější vědou - alespoň pro mě. Ležet na zádech a pozorovat hvězdy, to má něco do sebe; přijde mi to jako svým způsobem pocit přítomnosti ve vesmíru. A pokud jdete na výlet s dětmi, je to skvělá příležitost ukázat jim zábavnou formou, že vzdělávání může být fakt báječná záležitost. Zajímavé přednášky, noc hvězdoplavců nebo speciální programy pro školní skupiny - Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové má opravdu bohatou nabídku. Takže pokud toužíte po troše klidu a uvolnění nebo po doplnění světových znalostí o vesmíru, toto je to pravé ořechové.

Živá historie v Josefově

Na závěr bych rád zmínil místo, které je jako zhmotnění historie - pevnost Josefov. Tahle pevnost je skrytým historickým klenotem. Nejen že je tady možnost odhalit temný podzemní labyrint, v němž se zjevuje tíživá atmosféra dávných casemat, ale také se tu koná celá řada kulturních událostí, například oblíbené vojenské rekonstrukce. Při jedné z těchto rekonstrukcí, které předvádějí historické bitvy a život vojáků, jsem se cítil jako v pravém vojenském tábore, s tím vším prachem, duněním dělostřelectva a kouzlem dobových uniform. Stoj

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY