Poznejte česká pohoří: turistické tipy a zajímavosti

Poznejte česká pohoří: turistické tipy a zajímavosti

Česká republika je bohatá na krásná pohoří, která nabízejí nejen skvělé turistické možnosti, ale také fascinující přírodní zjímavosti. Pokud máte rádi hory a přírodu, určitě vás potěší množství míst, které stojí za návštěvu. Připravili jsme pro vás přehled těch nejznámějších pohoří v České republice, kde najdete nejen informace o jejich geografii, ale i tipy na výlety a pozoruhodné přírodní památky.

Začněme tedy na severu země s Krkonošemi, kde se nachází nejvyšší hora České republiky. Pak přejdeme na jih k Šumavě, která je známá svými rozlehlými lesy a rašeliništi. Následně se podíváme na Jeseníky, tajemné a méně navštěvované pohoří na severu Moravy. Poté se přesuneme do Beskyd, které jsou doslova rájem pro milovníky nerušené přírody. A na závěr se vydáme do Krušných hor, kde se spojuje historie s možností rekreace.

Krkonoše: Nejvyšší hory ČR

Krkonoše jsou bezesporu nejvyšší a nejznámější pohoří České republiky, kde se nachází naše nejvyšší hora – Sněžka. Sněžka měří 1 603 metrů a je oblíbeným cílem nejen českých, ale i zahraničních turistů. Právě zde můžete zažít kouzlo horských výhledů a nekonečných lesů. Krkonoše se nachází na severovýchodě naší země a jejich velká část leží v Krkonošském národním parku, který je jedním z nejstarších národních parků v Evropě.

Krkonošský národní park byl založen v roce 1963 a jeho území je chráněno nejen díky své přírodní rozmanitosti, ale i díky mnoha vzácným druhům rostlin a živočichů. Mezi nejznámější obyvatele tohoto parku patří například rys, kamzík horský nebo chráněný svišť horský. Pokud máte štěstí, můžete je zahlédnout během vašich horských túr.

Pro milovníky turistiky nabízí Krkonoše nepřeberné množství značených turistických tras. Jednou z nejpopulárnějších je tzv. Cesta česko-polského přátelství, která spojuje českou a polskou stranu hor. Tato trasa je dlouhá přibližně 30 kilometrů a vede přes nejkrásnější krkonošské vrcholy a horské chaty. Opravdovým zážitkem je také výstup na Sněžku, kde můžete využít lanovku z Pece pod Sněžkou, pokud byste se chtěli na vrchol dostat trochu pohodlněji.

V zimě se Krkonoše proměňují v ráj pro milovníky zimních sportů. Špindlerův Mlýn je jedním z nejvýznamnějších lyžařských středisek v České republice a nabízí široké možnosti pro lyžování, snowboarding a další zimní aktivity. Nejen Špindlerův Mlýn, ale i další krkonošská střediska, jako jsou Harrachov nebo Rokytnice nad Jizerou, lákají každoročně tisíce návštěvníků.

A pokud máte rádi příběhy a legendy, určitě vás zaujme krkonošský duch Rampušák, který podle pověstí ochraňuje tyto hory a jejich obyvatele. Místní obyvatelé i turisté si rádi navzájem vyprávějí různé historky o jeho zázračných činech a přítomnosti v horách. To jen přidává Krkonošům na jejich magičnosti a tajemství.

Podle dostupných statistik navštíví Krkonoše ročně až tři miliony turistů. To je důkazem, jak oblíbené toto pohoří je mezi návštěvníky. Důležité je však respektovat pravidla národního parku a zachovávat přírodu takovou, jakou ji nacházíme, aby mohli Krkonoše obdivovat i budoucí generace.

Šumava: Přírodní park na jihu

Šumava, známá také jako Böhmerwald, je jedním z největších a nejstarších přírodních parků v Evropě. Nachází se na hranicích České republiky s Německem a Rakouskem a tvoří ji rozlehlé lesy, tajemné rašeliniště, malebná jezera a horské vrcholy. Celý kraj je ideální pro turistiku, cyklistiku i zimní sporty, což z něj činí oblíbený cíl pro milovníky přírody po celý rok.

Přírodní park Šumava zahrnuje několik významných přírodních rezervací. Jednou z nejznámějších je rezervace Boubínský prales, kde se nachází prapůvodní lesní porosty. Návštěvníci zde mohou najít stromy staré až 400 let. Další fascinující oblastí je Prášilské jezero, které bylo vytvořeno vlivem ledovcových činností a jehož okolí láká turisty k procházkám a relaxaci.

„Šumava je místem, kde se člověk může nadechnout a zapomenout na každodenní stres. Tato oblast je bohatá na přírodní krásy a historie z ní dýchá na každém kroku.“ - Jan Havelka, přírodovědec

Turisty lákají také místní rašeliniště, která jsou plná specifické flóry a fauny. Jedním z nejlepších příkladů je Jezerní slať, kde návštěvníci mohou procházet po dřevěných chodnících a obdivovat neobvyklé rostliny, jako jsou masožravky a orchideje. Pro milovníky divoké přírody je zde Právětická slať, kde lze spatřit vzácné druhy ptactva a dalších živočichů.

Kromě přírodních krás nabízí Šumava i bohatou kulturní historii. V regionu se nachází mnoho historických vesnic a měst, kde můžete objevovat tradiční řemesla a architekturu. Pokud se vydáte do města Kašperské Hory, můžete navštívit hrad Kašperk, který je jedním z nejvýše položených hradů v Česku.

Šumava je také skvělým místem pro sportovní aktivity. Kromě pěší turistiky a cyklistiky jsou zde výborné podmínky pro běžkaře i sjezdové lyžaře. Nejznámějším zimním střediskem je Skiareál Špičák, kde najdete sjezdovky různých obtížností a moderní lanovky.

Pokud plánujete návštěvu Šumavy, doporučujeme si přibalit kvalitní outdoorové vybavení a mapu. Oblast nabízí mnoho značených turistických tras a cyklostezek, které vás provedou nejkrásnějšími místy tohoto jedinečného přírodního parku. Nezapomeňte také na fotoaparát, protože pohledy na šumavskou přírodu jsou opravdu dechberoucí.

Jeseníky: Tajemství severu Moravy

Jeseníky: Tajemství severu Moravy

Jeseníky, impozantní pohoří na severu Moravy, jsou místem, kde příroda ukazuje svou divokost a krásu v plné kráse. Tato oblast, známá svou hustou vegetací, hlubokými lesy a mohutnými horami, skrývá mnoho tajemství, která čekají na objevení. Nejvyšší hora, Praděd, dosahuje výšky 1 492 metrů, což ji řadí na vrchol seznamu nejvyšších vrcholů Moravy. Jeseníky jsou oblíbeným cílem turistů po celý rok, protože nabízejí široké možnosti pro pěší turisty i milovníky zimních sportů.

Jedním z nejzajímavějších míst v Jeseníkách je přírodní rezervace Rejvíz. Tato oblast je proslulá svým magickým rašeliništěm a Velkým mechovým jezírkem. Legenda praví, že kdysi dávno zde byla vesnice, kterou pohltilo bažinu kvůli hříchům jejích obyvatel. Dnes je Rejvíz útočištěm pro mnoho vzácných druhů rostlin a živočichů, které jinde v České republice nenajdeme. Návštěvníci mohou sledovat krásy této oblasti po dřevěných chodnících, které jsou pečlivě udržovány.

Noční obloha nad Jeseníkami je kapitola sama pro sebe. Díky nízké úrovni světelného znečištění je to ideální místo pro pozorování hvězd. Organizované výpravy za nočním pozorováním jsou oblíbenou atrakcí pro návštěvníky, kteří chtějí vidět Mléčnou dráhu a další nebeské úkazy v celé jejich kráse. Na podzim se Jeseníky mění v paletu zářivých barev, kdy lesy hrají odstíny žluté, oranžové a červené. Toto období je ideální pro turistiku, protože teploty jsou příjemné a krajina je ohromující.

Navštívíte-li Jeseníky v zimě, čekají vás skvělé lyžařské podmínky. Ski areály jako Praděd – Ovčárna nebo Karlov pod Pradědem nabízejí skvělé sjezdovky pro všechny úrovně lyžařů. Samozřejmostí jsou také upravené běžecké tratě, které procházejí kouzelnou zimní krajinou. Jeseníky jsou vyhledávaným cílem pro vyznavače skialpinismu, ti si mohou vychutnat stoupání i sjíždění ve volném terénu.

Ani historie Jeseníků nezůstává pozadu. Zámek Jánský Vrch v Javorníku patří mezi významné památky regionu. Tento barokní zámek láká nejen svým monumentálním vzhledem, ale také bohatou sbírkou historických hudebních nástrojů. K nejvýznamnějším osobnostem, které zde působily, se řadí hudebník Carl Ditters von Dittersdorf, který zde strávil část svého života.

“Jeseníky nejsou jen hory, jsou to i lidské příběhy, které se skrývají za každým kamenem a stromem,“ říká historik Pavel Horák.

Jeseníky jsou skutečným rájem pro milovníky přírody a historie. Nabízejí unikátní kombinaci přírodních krás, bohaté historie a možností pro sportovní vyžití. Ať už se rozhodnete pro letní turistiku nebo zimní lyžování, určitě si odnesete nezapomenutelné zážitky a touhu se sem vrátit. Pokud chcete zažít něco unikátního, vydejte se do Jeseníků a objevte jejich kouzlo na vlastní oči.

Beskydy: Ráj pro milovníky přírody

Beskydy jsou skutečným rájem pro ty, kteří milují přírodu a chtějí se o ní dozvědět více. Ležící na východě České republiky, Beskydy jsou známy svými malebnými horami, hustými lesy a klidnými údolími. Toto pohoří je ideální pro turisty, kteří hledají nejen krásné výhledy, ale i možnost objevovat bohatou faunu a flóru. Při procházkách narazíte na rozsáhlé louky plné divokých květin a horských bystřin, které přidávají krajině dynamiku a krásu. Beskydy jsou domovem mnoha chráněných oblastí, kde se můžete setkat s ohroženými druhy rostlin a živočichů.

Jednou z nejznámějších oblastí Beskyd je chráněná krajinná oblast Beskydy, která byla založena v roce 1973. Oblast pokrývá více než 1,160 kilometrů čtverečních a je domovem mnoha vzácných druhů, včetně medvědů, rysů a vlků. Návštěva tohoto regionu je jako vstoupit do jiného světa, kde příroda vládne nepřerušovaným tempem. Lesy zde mají magické kouzlo, které je těžké popsat slovy, a taková příležitost je nejlepší prozkoumat na vlastní kůži.

Neodmyslitelnou součástí zážitku z Beskyd jsou návštěvy horských chat, kde se můžete zahřát u krbu a ochutnat lokální gastronomii. Trekové trasy jsou dobře značené a nabízejí možnosti pro různé úrovně zdatnosti. Ať už jste zkušení horolezci nebo rodiny s malými dětmi, Beskydy mají co nabídnout. K oblíbeným trasám patří například výstup na Lysou horu, nejvyšší vrchol Beskyd s nadmořskou výškou 1323 metrů. Z toho vrcholu se vám naskytne nezapomenutelný výhled na celé pohoří a při dobrém počasí můžete dokonce vidět až do Polska.

Je to právě tato kombinace krásy a přírodní divokosti, co činí Beskydy jedinečnými. Jak řekl známý český botanik Karel Hieke, "Beskydy jsou místem, kde příroda stále žije podle svých vlastních pravidel. Není mnoho takových míst v Evropě."

Kromě turistických aktivit nabízejí Beskydy také mnoho příležitostí pro cyklistiku, a to jak pro milovníky horských kol, tak pro silničáře. Síť cyklostezek pokrývá celé pohoří a umožňuje prozkoumat různorodé krajiny od hustých lesů po otevřené pastviny. Při cestách na kole můžete objevit tradiční valašské vesnice, kde se dodnes udržují staré zvyky a řemesla. Místní lidé jsou přátelští a rádi vám umožní nahlédnout do svých dílen nebo ochutnat domácí produkty.

Skrze celé Beskydy prochází mnoho naučných stezek, které jsou odličnou kombinací výletu a vzdělávání. Naučné stezky často vedou k různým přírodním památkám a historickým místům, kde se můžete dozvědět více o zdejší historii a kultuře. Pro rodiny s dětmi jsou tyto stezky skvělým nástrojem, jak strávit čas venku a zároveň se něco nového naučit.

Beskydy jsou dostupné jak autem, tak i veřejnou dopravou, což umožňuje snadný přístup pro všechny. V létě je oblast ideální pro pěší turisty a cyklisty, zatímco v zimě se mění na lyžařský ráj s řadou sjezdovek a běžeckých tratí. Pokud hledáte místo, kde můžete uniknout z městského shonu a zhluboka dýchat čerstvý horský vzduch, Beskydy jsou tou správnou volbou.

Krušné hory: Historie a rekreace

Krušné hory: Historie a rekreace

Krušné hory, nacházející se na severozápadě České republiky, jsou známé svou bohatou historií i krásnou přírodou. Toto pohoří se táhne podél hranic s Německem a má bohatou hornickou tradici. Již od středověku zde byly těženy vzácné kovy, což výrazně ovlivnilo rozvoj mnoha měst a vesnic v této oblasti. Krušné hory jsou dnes místem, kde se historie mísí s možnostmi rekreace, což je ideální kombinace pro turisty i místní obyvatele.

Jedním z nejvýznamnějších měst v Krušných horách je Jáchymov. Toto město je známé především jako první místo na světě, kde byla ve velkém těžena uranová ruda. Díky této těžbě zde vznikla první radonová lázně na světě, které dodnes lákají tisíce návštěvníků ročně. Lázeňství je jedním z hlavních lákadel Krušných hor, a to nejen v Jáchymově. Mnoho dalších lázeňských měst, jako jsou například Karlovy Vary či Mariánské Lázně, nabízí uvolnění a odpočinek v krásném horském prostředí.

Milovníci historie by neměli opomenout navštívit hornické muzeum v Krupce, kde se dozvíte více o těžbě cínu, která byla pro tuto oblast typická. Můžete zde navštívit staré doly a podívat se na pracovní nástroje, které horníci používali před staletími. V okolí města Krupka se nachází mnoho značených turistických tras, které vás provedou nejzajímavějšími místy tohoto regionu. Nebudete litovat, když se zde vydáte na procházku a nasajete atmosféru starých dob.

Kromě historie nabízí Krušné hory také mnoho možností pro aktivní odpočinek. Cyklistika je zde velmi oblíbená, a to jak na silničních, tak horských kolech. Mnoho značených cyklostezek vás zavede do nádherných oblastí, kde můžete obdivovat nejen přírodu, ale i historické památky. Zimní sporty jsou také velmi populární, zejména v oblastech kolem Božího Daru a Klínovce, což jsou nejvyšší vrcholy Krušných hor. Zde najdete moderní lyžařská střediska, která každoročně přitahují tisíce nadšenců zimních sportů.

Pro milovníky přírody jsou Krušné hory doslova rájem. Najdete zde hluboké lesy, horské louky a malebná údolí, kde můžete pozorovat bohatou faunu a flóru. Mezi nejzajímavější přírodní rezervace patří například Božídarské rašeliniště, kde můžete objevovat vzácné druhy rostlin a živočichů. Některé trasy jsou vhodné i pro rodiny s dětmi, takže si mohou tuto krásnou přírodu užívat všichni bez rozdílu věku.

Pokud se zajímáte o kulturní akce, Krušné hory vás také nezklamou. Po celý rok se zde konají různé festivaly a trhy, které připomínají místní tradice a zvyky. Známý je například Krumlovský advent, kde můžete zažít atmosféru vánočního středověku. Nejen, že se zde dobře najíte, ale také se dozvíte něco o místních zvycích a řemeslech.

Návštěva Krušných hor je skvělým způsobem, jak strávit volný čas poznáváním historie a přírodních krás této oblasti. Ať už hledáte aktivní dovolenou, nebo relaxaci v lázních, Krušné hory mají co nabídnout. Nezapomeňte si vzít pohodlnou obuv a dobrou náladu – tím je váš výlet předurčen k úspěchu.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY