Kde najdete Sněžku, nejvyšší vrchol České republiky?

Kde najdete Sněžku, nejvyšší vrchol České republiky?

Zajímavosti o Krkonoších

Než se pustím do podrobností o nejvyšší hoře naší malé, ale hrdé země, povím vám něco o místě, kde tahle horyně stojí. Mluvím samozřejmě o Krkonoších, nejvyšším pohoří nejen České republiky, ale i celé České vysočiny, které se rozkládá na severní hranici s našimi polskými sousedy. Krkonoše, známé svou legendární postavou Krakonoše, jsou nejen domovem mnoha bájí a pověstí, ale také místem, kde se rozprostírají tajemné lesy, křišťálově čisté horské potoky a samozřejmě i rozsáhlé smrčiny. Až půjdete někdy na výlet do těchto končin, nezapomeňte, že sedíte v srdci českého přírodního dědictví, které je součástí Národního parku Krkonoše a je na seznamu biosférických rezervací UNESCO. Celá tato oblast je doslova rajskou zahradou pro všechny milovníky přírody, turistiky, lyžování a dokonce i parapentismu! No, není divu, že tohle místíčko si zamilovali nejen čeští občané, ale také turisté z celého světa.

Sněžka – nejvyšší hora České republiky

A nyní k podstatě dnešního textu, kde přeci jen leží ta nejvyšší hora? Jmenuje se Sněžka a je to opravdový permoník mezi českými horami, neboť dosahuje výšky 1 603 metrů nad mořem. Říká se, že z jejího vrcholu, pokud se setkáte s příznivým počasím, můžete zahlédnout nejen širokou část našeho krásného Česka, ale také pohledy sahající až do Polska. Sněžka je stálicí na mapě každého vlastence a dobrodruha. Na jejím vrcholu se mimochodem nachází i poštovna, takže když tam vystoupáte, můžete poslat pohled nejen svým blízkým, ale proč ne, i sobě jako vzpomínku na úspěšné zdolání tohoto horského titána. A kdyby vás zmohla žízeň či hlad, můžete zavítat do nedaleké horské chalupy, která vám nabídne pestrý výběr jak místních specialit, tak i osvěžujících nápojů k doplnění energie. Panuje tu skvělá atmosféra, a mě osobně tento kopec nikdy neomrzí. A jestli se chcete dozvědět víc nejen o Sněžce, ale i o tom, co všechno se dá na této hoře a v jejím okolí zažít, čtěte dál!

Historické zajímavosti

Sněžka má historii starou jako praotec Čech vystupující na Říp, ne-li starší. Doklady o prvních výstupech sahají až do 15. století a od té doby sem poutníci proudí stále. Jste-li fajnšmekři historie, rádi byste asi věděli, že vrchol Sněžky byl kdysi sporým územím mezi českými a saskými panovníky, dokud to nakonec Nerozsekl přítel dobrý – dohoda známá jako mnichovská smlouva v roce 1367. Dnes na horním hřebeni kráčíte po historické zemi, která se stala jasně českou. A to není vše! Pojďme se podívat na kapli svatého Vavřince umístěnou na vrcholu, což je symbol víry a naděje pro každého, kdo k ní zamíří. Tato duchovní stavba byla postavena již v roce 1681 a i když byla v průběhu let několikrát rekonstruována a vylepšována, stále si zachovává svůj původní duch a účel. Možná překvapením bude, že do roku 1960 byla na vršku Sněžky česko-polská hranice, takže stejný kámen mohl být v jednom okamžiku na českém území a o chvíli později na polském. To je ale teď minulost a na vrchol vás zavedou jasně označené turistické stezky, ať už přicházíte od nás nebo od sousedů.

Cesťácké a turistické tipy

Jistě, zdolat nejvyšší horu republiky je výzvou, ale počítejte s tím, že nebudete jediní s toužebným pohledem na vrchol. Pro zkušené turisty snad není výstup na Sněžku žádné terno, avšak pro rodiny s dětmi nebo méně zdatné turisty je cesta někdy ořech. Abych byl úplně upřímný, s mým klukem Tadeášem jsme se tam jednou vydali a ono to stoupání bylo větší kus práce, než jsem čekal. Ale společně jsme to dokázali a na vrcholu nás čekal kromě pocitu vítězství i úžasná panoramata. Není to však jenom o tom fyzickém výkonu, cesta na vrchol je o pocitu svobody a možnosti naplnit plíce čerstvým horským vzduchem. A když už je řeč o dýchaní, nezapomeňte, že výstup ve vyšší nadmořské výšce může být zrádný kvůli řidšímu vzduchu, takže každý krok by měl být dobře promyšlený a neuspěchaný. A pokud máte potřebu si oddechnout od každodenního ruchu, v Krkonoších najdete spoustu klidných zákoutí. Jak říkám – i když je cíl důležitý, cesta samotná je to, co skutečně stojí za to.

Výstupové trasy a lanovka

Výstupové trasy na Sněžku jsou zajímavé svou rozmanitostí. Máte-li rádi dlouhé túry a cestou si chcete prohlédnout co nejvíce z krkonošské přírody, zvolte jednu z pěších cest. Například z Pece pod Sněžkou, která je hodně oblíbená a nabídne vám i příjemné stoupání lesními pěšinami. Ale když máte menší děti nebo vám kondice říká: „Dnes ne, Dan!“, můžete si odbýt část cesty lanovkou. Ano, Sněžka má svou vlastní lanovku, a to hned od roku 1949, i když samozřejmě ta současná je moderní kabinková lanovka, která vás vyveze téměř na samotný vrchol. Veze vás z městečka Pec pod Sněžkou až do výšky přibližně 1602 metrů. A to už je pak k vrcholu jenom kousek. Tato lanovka je zároveň i jedna z nejvyšších v naší zemi, takže už jenom cestování v ní je pořádná událost. A pokud se rozhodnete pro výstup pěšky, doporučuji alespoň sjet zpátky do údolí lanovkou. Doslova se vám otevře pohled na úchvatnou krkonošskou krajinu a můžete přemýšlet o tom, co všechno jste viděli a zažili. Pro mě osobně je jízda lanovkou jako malá odměna po dobře odvedené práci stoupání.

Zážitky na vrcholu a za ním

Pamatujte, že dosáhnout vrcholu Sněžky je sice skvělý cíl, ale zážitky se počítají i po cestě tam a zpět. A co takový vrchol nabízí kromě toho, že je to nejvyšší bod naší republiky? Já si například oblíbil onu poštovnu, kterou jsem zmínil, a posílání pohlednic je pro mě už tradice. Představte si, jaké to je poslat pohled "z nebes"! A když už budete stát na vrcholu, plní hrdosti, neváhejte a vychutnejte si pohled dál – s trochou štěstí uvidíte do čtyř zemí najednou – Čechy, Polsko, Německo a možná i pramínek Slovenska! A jen pár kroků od poštovny neopomeňte navštívit onu ikonickou kapli sv. Vavřince, která je otevřená pro všechny jako místo klidu a pokoje. Nemluvě o tom, že v zimní sezóně vás čeká parádní lyžovačka – Krkonoše jsou přece jen známým lyžařským střediskem.

Doporučení pro fotografy a Instagram

Pro všechny milovníky fotografie – tohle bude váš ráj. Přiznám se, že mám speciální album jen for Sněžka pictures, protože pokaždé, když sem zamířím, přinese mi to spoustu skvělých snímků. Každá část dne přináší nové osvětlení, nové stíny a nové úhly krásy těchto horských krajů. Takže s foťákem nebo i jen s mobilem v ruce jděte do toho a zachyťte své dobrodružství, vaši cestu na vrchol a samozřejmě i selfie s vrcholkovým kamenem. A když už mluvíme o Instagramu – připravte si hashtagy, protože vaše fotky s úchvatným panoramatem v pozadí jsou přímo stvořené pro lajky! Vždyť – kdo by odolal takovým výhledům, že?

Pokud jste dočetli až sem, doufám, že jsem vás naladil na krkonošskou notu a na chuť si vyrazit za dobrodružstvím v horách. Sněžka nepočká věčně, a také my nebudeme mladí navždy – takže bota na nohu, batoh na záda a hurá na výlet! Už se nemohu dočkat, až si znovu vychutnám tu neopakovatelnou atmosféru mé milované Sněžky! A možná se tu i potkáme. Jak říká můj kamarád turista: "V horách se všechny cesty setkávají jednou!"

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY