Kouzelné české hory: Přehled a zajímavosti

Kouzelné české hory: Přehled a zajímavosti

Krkonoše – střecha Česka

Na úvod se nemůžeme vyhnout Krkonoším, které jsou nejen nejvyšším, ale zřejmě i nejoblíbenějším pohořím v naší malebné zemičce. Kdo by neznal Sněžku, hájící svůj primát s výškou 1 603 metrů! Je to místo plné legend, například o Krakonošovi, který zde alespoň podle pověstí žije už dlouhá staletí. A pokud vám tyto vyšší sféry připadají přitažlivé, určitě si nenechte ujít přechod po hřebenech nebo návštěvu oblíbeného centra turistiky v Peci pod Sněžkou. A když už jste tam, neopomeňte ani návštěvu Labského nebo Pančavského vodopádu, které jsou naprosto úchvatné po tajemných jarních táních.

Šumava – tajuplná divočina

Šumava, dáma plná tajemství a rozlehlých lesů, která si uchovává kus divoké přírody. Patří k nejstarším evropským pohořím a její tmavé hvozdy a mystické rašeliniště jsou jako stvořené pro duševní očistu. Bavorský Národní park Šumava je spojenec přírody, říkající povídky o vyhynulém medvědu, ale nebojte se, dávné příběhy už nebudou vaší realitou. Klidně se tu projděte, třeba okolo Černého nebo Čertova jezera a splyněte s přírodou. Pohled na Šumavské hory obzvláště v podvečerním svitu prostě nemá chybu!

Beskydy – domov skalních strážců

Mezi našimi horskými perlami samozřejmě nesmějí chybět ani Beskydy. Říkejte jim klidně brána do moravského ráje – otevřou vám svět zelených kopců, pralesních zákoutí a malebných vesniček. Jako symbolech mají Lysou horu a Radhošť, kde se praví, že sídlí moravský bůh Radegast. A víte, co je nejlepší? Můžete tu narazit na stopy horské fauny, takže napnite oči – možná uvidíte jeleny či prchavé kamzíky! A v zimě se tu lyžaři ocitají v ráji na sněhu, když svahy pokrývá prachové království bílých vloček.

Jizerské hory – ráj pro běžkaře

Lyžaři běžečtí, zpozorněte! Jizerské hory jsou pro vás jak zaslíbená země. Když se tu rozprostře bílý koberec, vypadá to jako z katalogu, kde zima vypadá jako pohádka. Bedřichov, Liberec, Tanvaldský Špičák – jména, která způsobují srdce milovníkům zimních sportů tlouct rychleji. A co teprve Jizerská magistrála! Kilometry a kilometry našlapaných cest prodlévajících napříč oboustranně pokrytou bílou nádherou! Ano, když tühle hory navštívíte, budete se cítit jako v běžkařském nebi, navíc s úchvatnými výhledy.

Orlické hory – horské údolí plné pohádek

Orlické hory možná nejsou tak známé jako jejich větší sourozenci, ale věřte mi, že mají své neopakovatelné kouzlo. Jsou to horstva plná klidu, poklidné přírody a stovky kilometrů turistických tras. Tady, přátelé, si oddechnete od ruchu měst a ponoríte se do pohádkových údolí, jako je například Divoká Orlice. A co víc, často zde narazíte na zbytky vojenských opevnění, která byla postavena jako obrana před nepřáteli – touha po dobrodružství zaručena!

Krušné hory – odznak hornícké slávy

Krušné hory, horský hřbet rozkládající se podél hranic s Německem, jsou jak historií tak přírodou bohaté. Tady se nejenže kocháte panoramaty, ale i ucítíte ducha dávných horníků, kteří hledali stříbro a cín. Města jako Jáchymov nebo Krupka připomínají dobry, kdy byly hory synonymem pro štěstí a bohatství. A pokud jste fanoušky sjezdového lyžování, nezapomeňte se zastavit v Božím Daru – malá obec, ale velké lyžařské srdce Krušných hor.

České středohoří – vulkanický klenot

Tady už nemluvíme o alpských výškách, ale o kopcích, které mají prastarý původ v sopečné činnosti – je to České středohoří. S kopci jako Milešovka nebo Bukova hora se rýsují do krajiny jako strážci zapomenutého přírodního bohatství. Výlety zde když můžete obdivovat bazaltové sloupy i romantické zříceniny hradů. A co vám ještě prozradím? Tady se rodí legendární české víno, takže milovníci dobrého moku – vítáni!

Rychlebské hory – ztracený ráj pro horská kola

Rychlebské hory – tohle jméno možná slyšíte méně často, ale pro milovníky horských kol je to skrytý poklad. Lesnaté vrcholy jsou protkány sítí singletracků, na nichž si dáte do těla, ale i odpočinete duší. Představte si to – jste jen vy, váš dvoukolový miláček a pralesní cesty, které připomínají lehké doteky dobrodružství. A když se zastavíte, poslouchejte – ticho, které nenarušuje nic kromě švitu vašich kol.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY