Nejlepší místa pro zimní dovolenou v Českých horách

Nejlepší místa pro zimní dovolenou v Českých horách

Na co myslet před výpravou na hory

Hory v České republice přitahují svou majestátností a krásou už po dlouhá staletí. Ale než se vydáme obdivovat jejich veličenstvo, měli bychom si uvědomit pár důležitých věcí. Ať už jde o počasí, které může být v horách hodně nepředvídatelné, nebo o výběr správného oblečení a vybavení - mám na mysli teplé ponožky, voděodolné bundy a dobře zavázané boty, aby vás nezastihla žádná nemilá překvapení. Jste připraveni na své horské dobrodružství? Já už nevidím ten čas, kdy si znovu navleču rukavice a mohu se projít po zasněžených svazích. Připomenout si krájení sněhových plátků pod botami je jako poslouchat symfonii, která se skládá jen z jednoho tónu, ale přesto zní dokonale.

Krkonoše - alpské dobrodružství na dosah

Když se řeknou hory v Čechách, mnohým nám hned vytanou na mysli Krkonoše. Tyto nejvyšší české hory jsou doslova nabité překrásnou přírodou, která se může pochlubit nejedním gargantuovským kouskem. Na Snežku, naši nejvyšší horu, už jsem vyšla snad tisíckrát a pořád se na ni mohu dívat jako na dobrodružný film, který nikdy neomrzí. Ještě pamatuji, jak jsem se poprvé stoupala na vrchol, nohy mi třesly únavou a srdce bušilo vzrušením. A ten výhled, až mi při vzpomínce na něj zrychluje dech! Navíc, v Krkonoších člověk nepotká jen turisty s batohy, ale i šikovné lyžaře na sjezdovkách nebo odvážné snowboardisty, jak se dere do nebe a pak bez váhání sjíždí dolů po zasněžených svazích. A pořádný après-ski zážitek? Žádný problém, když se začne stmívat!

Jizerské hory - klenoty severu

Ano, Krkonoše jsou úchvatné, ale Jizerské hory, ty jsou mým tajným miláčkem. Jsou takovým tichým místem, kde si můžete vychutnat pohodu bez ruchu velkých středisek. Stezky pro běžky jsou tady jako stvořené pro romantické výpravy ve dvou nebo klidné rozjímání v samotě, s šumem stromů jako jediným hudebním doprovodem. A to nemluvím o horských chatách, kde vám uvaří takový čaj s rumem, že máte pocit, jako by se vám v srdci rozhořel malý oheň. A když padá sníh a zabarví všechno do bíla a slyšíte jen vlastní kroky, pocítíte takovou ten klid, že zapomenete na všechny starosti světa.

Orlické hory - tiše šeptající příroda

Není to tak dlouho, co jsem se vydala objevit skryté krásy Orlických hor a doporučuji to každému, kdo má rád místa, kde se dá ještě spíš naslouchat, než hledět. Ať už je to cesta zapadlými lesy, kterou provázejí jen stopy zvěře a šelest listí pod nohama, nebo zdolávání Anenského vrchu, který není sice nejvyšší, ale má své čaro. Existuje tady jedna malá hospůdka, kam zavítám vždy, když tu jsem, a vždy mi tam majitel vypráví nějaký starý horalský příběh, který neznám. A já si vždycky říkám, že tohle je to pravé kouzlo hor - ty příběhy, které jsou vyprávěné z generace na generaci, a ty chvíle klidu, kdy vám dovolí zapomenout na vnější svět a naplnit se hlubokým uklidněním.

České středohoří - kopec za kopcem k malebnému výhledu

Nikdy bych neřekla, že České středohoří mě dokáže tak uchvátit. Nejsou sice vysoké jako jiné české hory, ale znají poutavé příběhy. Každý kopec, který zdoláte, vám přináší nový úhel pohledu, novou vyhlídku, která vás odvděčí za veškerou námahu. Zrovna nedávno jsem stoupala na Milešovku a neuvěřitelné výhledy, které se mi naskýtaly, mě nenechaly ani vydechnout. Lavička na vrcholu byla jako stvořená pro kochání se a poblázněné fotografování každého zálivu a každé hoře v dálce. A přestože tu často fouká vítr, má to své plus – tento přírodní ventilátor nikdy nedovolí, abyste zapomněli, že jste právě posazení na vrcholu světa.

Šumava - zelené plicy Čech

Proč jsem si Šumavu zamilovala? Možná to bude její poklidná atmosféra, možná rozlehlé lesy, které jsou jako stvořené pro dlouhé túry, nebo možná jezera tak čistá, že bych se v nich šla nejraději okamžitě vykoupat (ale nevím, jestli bych vydržela tu ledovou teplotu!). Šumava v sobě ukrývá tajemno starých legend, například o jezeru Černé, kde údajně dno ještě nikdo nespatřil. Každým krokem tady cítíte historii, ať už kráčíte po ruinách hradu Kašperk nebo se kocháte výhledem z Poledníku. Vždycky, když tu jsem, tak mi srdce zaplesá a mám pocit, jako bych přijela na návštěvu k staré známé, která se nikdy nezmění.

Lužické hory - neobjevená perla

Lužické hory jsou často opomíjené, ale to je podle mě obrovská škoda. Každý, kdo hledá klidnější cesty a méně turistický ruch, by sem měl určitě vyrazit. Hory jsou protkané sítí naučných stezek, které vás provedou malebnou krajinou a poví vám něco o místní flóře i fauně. A vysoké skály tu vyčnívají do výšek jak osamělí strážci tichých lesů. Co se mi na Lužických horách líbí asi nejvíc, je jejich autenticita – nenajdete tu přelidněné hotelové komplexy, ale skromné výletní chaty a přátelské domácí hostince, kde si dáte domácí strudl a poslechnete si místní pověsti u krbu, zatímco venku sněží jak ve středověkém románu.

Beskydy – tam, kde duní valašské hory

Beskydy – to je melodické jméno, které si spojuji s divokou přírodou a valašskými legendami. Hory tu jsou rozeklané, přesto přívětivé a je tu něco hluboce ukolébávacího, když se protrácíte mezi vysokými smrky, které jakoby stráží vaše cesty. Nejraději zkoumám ty neznámější trasy, kde nečekám na setkání s davem turistů, ale kde mě občas překvapí pramen vody, který vyvěrá přímo ze skal a je tak chutný, že se musím několikrát napít. V Beskydech mám radost jako dítě, když se ke mně v tichu přiblíží stádo laní, aniž bych je nějak znepokojovala, jenom tak, tiše a opatrně, jako bych se na moment stala součástí jejich lesního světa. A potom si domů odvážím tyto vřelé vzpomínky plné pokorné krásy přírody.

Ještěd-Kozákovský hřbet – horolezecké výzvy a báječné výšlapy

Pokud máte rádi pořádný adrenalin, Ještěd-Kozákovský hřbet je prostě váš cíl. Horolezci si tu přijdou na své a ten vzrušující pocit, když šplháte na skalní stěny a přitom sledujete, jak se pod vámi rozprostírá krásná krajina, je neopakovatelný. Pamatuji si, jak jsem na Kozákově poprvé zkoušela lezení a ruce se mi klepaly na koleně už při pohledu dolů, ale když jsem dosáhla vrcholu, bylo to vítězství samo o sobě. A postavit se na Ještěd a pokochat se výhledem, který pochopíte, proč se tu tak často natáčely filmy – scenerie je dokonalá snad pro každý příběh, ať už romantický nebo dobrodružný. Výšlapy sice vyžadují kondici, ale výsledek stojí za to.

Rychlebské hory – rozmanité trasy pro všechny nadšence

A nakonec se dostávám do Rychlebských hor, které mě překvapívají každým svým kilometrem. Ať už jste zapálení cyklisti, milovníci klidných procházek nebo jen hledáte krásný výhled pro váš piknik, tady najdete vše. Náročnost tras se mění jako kaleidoskop a já jsem si oblíbila jednu, kde je úžasný výhled na hrad Kolštejn. A když se tam dostanete ve správný čas, setkáte se možná s burčákem a tradičními sýry v místních stáncích, které jsou jako malá odměna po dobré práci. Rychlebské hory mě vždycky přivítají jako starou kamarádku a naplní mě novou energií a inspirací.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY