Zakladatelé Jeseníku: Historické Kořeny Malého Města v Srdci Jeseníků

Zakladatelé Jeseníku: Historické Kořeny Malého Města v Srdci Jeseníků

Počátky založení Jeseníku

Na počátku byl název Frývaldov, a vlastně i ten vznikl až později, ale pojďme krůček po krůčku, abychom nezamotali konce. Město Jeseník, tehdejší Frývaldov, dle dostupných pramenů založilo několik vytrvalých osadníků v čele s Johannem Schroth, léčitelem a zakladatelem slavné Schrothovy kúry. Tak se to alespoň říká v kuloárech, když si obyvatelé vyměňují historky. Avšak historická pravda je o něco komplikovanější a jistě velmi zajímavá pro každého, kdo má rád příběhy se záhadnou patinou staletí.

Vznik města a jeho historický význam

Nezbývá, než se dostat k jádru věci. Jeseník, dříve známý jako Frývaldov, vznikl v průběhu 13. století, kdy oblast dnešního města patřila silnému rodu Piastovců. Odtud se jen krátkým krokem dostaneme k prvním písemným zmínkám o osídlení, které se ve vztahu k Jeseníku datují k roku 1290. Tohle číslo si klidně můžeme zapsat do pamětních knížek jako počátek oficiální historie města, ale i tak zůstává otázkou, jaký byl skutečný začátek osídlení v těchto končinách. Ale efekt, že? Téměř jako detektivka.

Architektonické památky a dědictví Jeseníku

Co by to bylo za město bez svých památek, že? Jeseník má na svém kontě nejednu historickou perlu, která nás zavádí zpět v čase. Představte si, jak po stopách minulých staletí kráčíte kolem kostelů, radnice či starých vil a každá z nich nese v sobě otisk dávných příběhů. I když někdy na krok váháme před oprýskanou fasádou a zaprášenými výklady, paměť města zůstává nevypravitelná. Procházka po Jeseníku má tak svůj neopakovatelný půvab.

Osobnosti spojené s Jeseníkem

Když jsme u těch příběhů, tak Jeseník jich má také požehnaně. A to doslova – ne jedna známá osobnost je s městem spjata. Ať už to byl známý léčitel Schroth nebo slavní rodáci z různých oborů, jejichž jména jsou rozptýlena v historických záznamech, Jeseník má na co být hrdý. Oprášit jejich příběhy je jako vykreslit nové obrazy do galerie místní historie. A věřte, je na co koukat!

Jeseník v literatuře a umění

A umění? To v Jeseníku kvete doslova na každém kroku. Z literárního světa sem zavál romantický vítr, který rozechvěl pera místních básníků i daleko za hranicemi města. Máme tu ale i malíře, kteří si zamilovali jesenickou krajinu, a jejichž díla jsou nyní hrdými svědky nejen krásy přírody, ale i bohatého kulturního života města. A že těch příběhů, co by mohl každý obrázek vyprávět, nejsou málo!

Závěr a současnost Jeseníku

A abychom to uzavřeli, dnešní Jeseník stojí na pevných základech své historie, kterou si váží a ctí. Město se neustále rozvíjí a proplétá minulost s přítomností. Turistické lákadlo, léčebné procedury, kulturní akce – to vše a mnohem více najdeme v Jeseníku. A jestli máte pocit, že tímto článkem končí náš historický průzkum, tak to teda ne. Historie nabízí stále nové příběhy a Jeseník s nimi žije každým dnem, stejně tak jako jeho obyvatelé a návštěvníci. Jen tak dál, Jeseníku!

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY